Zastupitel Dolních Počernic odmítl slíbit, že bude funkci vykonávat v zájmu hlavního města Prahy

Osmašedesátiletý Jan Šantl z Dolních Počernic chce vysoudit zpět mandát zastupitele, o který přišel kvůli zdánlivé malichernosti: odmítl při tradičním a nezbytném zastupitelském slibu přísahat věrnost celému hlavnímu městu. Místo toho ji hodlal slíbit jen svým Dolním Počernicím a žádal přeformulování slibu, aby tam nestálo, že bude funkci vykonávat „svědomitě a v zájmu hlavního města Prahy“.

„Kdyby to řekl před začátkem jednání zastupitelstva, museli bychom se tím zabývat. Ale on to udělal poté, co se slib přečetl a všichni ostatní zastupitelé ho složili,“ obviňuje Šantla z „partyzánštiny“ radní Dolních Počernic a současně právník Petr Kšáda. Podle Kšády je navíc znění slibu dané zákonem a není jej možné upravovat.

Jinde to změnili!

S tím ale Šantl nesouhlasí. Jinde prý svůj slib změnili. „Obvolávali jsme to. Újezd, Běchovice, Štěrboholy, Horní Počernice – a všichni slibovali na městskou část, ne na Prahu,“ popisuje Šantl. Pravdou ale je, že většina městských částí v Praze má stále původní slib, v němž slibuje hájit zájmy „hlavního města Prahy“. „Nesložili platný slib. Takže odměny, které dosud brali, by měli vrátit, tvrdí Šantl. Zároveň ale přiznává, že soudy mohou kauzu zahrát do autu. „To když si uvědomí, co to bude stát,“ uvažuje.

Šantl proto podal žalobu na soud a chce, aby mu mandát vrátil. Je přesvědčen, že uspěje. Zatím „investoval“ osm tisíc korun do soudního poplatku a na právníka. Také přemítá, jaké to může mít další možné následky pro ostatní zastupitele.

Unikátní spor neřeší jen soud, ale i pražské zastupitelstvo a ministerstvo vnitra, na které se Šantl také obrátil.

A zatímco magistrátní právníci řekli, že obě možnosti – tedy varianty slibu – jsou možné, stanovisko ministerstva je zcela opačné.

„Vzhledem k tomu, že pravomoci zastupitelstva městské části se zásadně vztahují k této městské části, a nikoliv hlavnímu městu jako celku, je pochybné, zda by slibu jednat v zájmu hlavního města mohl vůbec dostát,“ uvedlo ministerstvo vnitra s tím, že zastupitelé městských částí nemohou slibovat věrnost hlavnímu městu.

Ten mandát mu zůstal

Podle vnitra dokonce Šantl nemohl přijít o svůj mandát. „Odmítnutí takového slibu nemohlo mít za následek zánik mandátu člena zastupitelstva,“ stojí ve vyjádření ředitelky odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra Marie Kostruhové. Ministerstvo současně vyzvalo magistrát, aby svůj názor přehodnotil.

„Dostali jsme ho (vyjádření ministerstva vnitra) minulý týden a provádíme jeho posouzení. Samozřejmě je bereme na vědomí, ale to neznamená, že má ministerstvo vždy pravdu,“ říká vedoucí legislativního odboru magistrátu František Kotalík. „Náš dosavadní právní názor byl, že obojí výklad je možný,“ dodal.

Podle Kotalíka budou nyní informovat všech 57 městských částí v Praze. „Je možné, že jim doporučíme, aby znění slibu změnily,“ připustil s tím, že závazně by měl ale rozhodnout soud, ke kterému se Šantl obrátil.

„Každopádně za čtyři roky, až budou nové volby a budou se skládat nové sliby, se podle toho zachováme,“ dodal.

Havel a ČSSR

Radní městské části Dolní Počernice a současně právník Petr Kšáda však vyjádření ministerstva vnitra zlehčuje. „Sami píšou, že názor není závazný. Pouze příslušný soud je oprávněn k výkladu,“ říká Kšáda.

A zlehčuje i argumenty, že se mohou dostat zastupitelé do konfliktu se slibem v případě, že se městská část dostane do sporu s hlavním městem. „Vždyť slibují i věrnost České republice. Takže by pak nesměli podat žalobu na ni?“ argumentuje.

Jádrem sporu je slovíčko „obdobně“. Přesné znění zastupitelského slibu v Praze určuje Zákon o hlavním městě Praze (viz rámeček). Ten se, jak i název napovídá, zabývá zejména metropolí. A proto výslovně uvádí, že práva a povinnosti zastupitelů hlavního města se obdobně použijí i na městské části.

Podle Kšády se ale formulace „použijí se obdobně na městské části“ v zákoně o hlavním městě vztahuje jen na jednání zastupitelů, a ne na slib. „Nikdo nemá právo měnit zákon, a tedy i znění slibu,“ říká a poukazuje na situaci, kdy byl Václav Havel zvolen v roce 1989 prezidentem. „Tehdy skládal věrnost Československé socialistické republice. Bylo vidět, jak se ošívá, ale přečetl to,“ poukazuje.

Více na http://zpravy.aktualne.cz/domaci/odmitl-slibit-vernost-praze-tak-prisel-o-mandat-zastupitele/r~946a399cbb5211e4ab15002590604f2e/

Komentáře jsou zakázány.