Xenofobním výlevům na internetu by měl bránit zákon. Jeho vymahatelnost je ale problematická.

Virtuální prostor zanášený vulgaritami, xenofobními výlevy nebo zcizení identity je problém nejen sociálních sítí, ale také všemožných diskuzních fór pod články či videoklipy. Na Facebooku i v dalších koutech digitálního světa mají těmto excesům už teď bránit zákony. Experti ale přiznávají, že vymahatelnost práva je zde stále problematická.

Facebook někdy vyhoví řadovým stěžovatelům a nevhodný obsah sám stáhne. Stává se tak ale obvykle až po delší době. Několik prvních stížností vždy odbývá automat odpovědí, že zmíněné stránky „neporušují zásady komunity“.

Stalo se tak i organizaci ROMEA, která minulý týden Facebooku nahlásila stránky „Nechceme tu Cikány“ plné rasistických útoků. „Vzápětí mi přišla odpověď, že stránky jsou v pořádku, tak jsem Facebooku napsala ještě několikrát, ale pokaždé dorazila zamítavá reakce,“ říká Jana Baudyšová z organizace ROMEA.

Stránky zmizely až tento čtvrtek, osm dní po marných žádostech Romey a pouhý den poté, co redaktor serveru ECHO24.cz upozornil na rasistický profil přímo ředitelku Facebooku pro strategii za střední a východní Evropu Gabriellu Csehovou.

Více informací naleznete zde:

http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/xenofobnim-vylevum-na-internetu-by-mel-branit-zakon-jeho-vymahatelnost-bude-ale-sporna-2

Komentáře jsou zakázány.