Věk lidí, kteří žádají o osobní bankrot, je stále nižší

Češi se stále víc zadlužují. Jen loni si půjčili 1 bilion 700 miliard korun. Fyzických osob, které vyhlásily osobní bankrot, sice ubývá – naopak ale stoupají čísla živnostníků, kteří na sebe podávají insolvenční návrhy. Průměrný věk lidí, kteří žádají o oddlužení, je 28 let. Snížil se tak o 7 let oproti minulým rokům.

Podle společnosti Vše pro insolvenci žijí dvě pětiny Čechů na dluh nebo od výplaty k výplatě. Nečekané výdaje, třeba rozbitou pračku, pak řeší rychlou půjčkou.  Podle odborníka Jana Malého roste počet mladých dlužníků v Česku i kvůli tomu, že lidem chybí finanční gramotnost a základy ekonomického hospodaření.

„Je to dáno i tím, že lidi v zásadě nejsou na lákadla dospělého života, to znamená na spotřebitelské úvěry, moc připraveni, nemají finanční gramotnost, nejsou vychovávaní k finanční odpovědnosti. Na to náš vzdělávací systém zatím zaměřen není. Ale to není problém jen České republiky,“ říká Malý.

Podle jeho očekávání by osobních bankrotů ke konci letošního roku mohlo být ještě víc, a to kvůli spotřebitelským půjčkám na dovolené. Až po prázdninách totiž mnozí zjistí, že splácení je nad jejich možnosti.

Více na http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/vek-lidi-kteri-zadaji-o-osobni-bankrot-je-stale-nizsi–1523061

Komentáře

Věk lidí, kteří žádají o osobní bankrot, je stále nižší — 1 komentář

  1. Dobrý den.

    Souhlasím s autorem v tom smyslu, že počet mladých lidí, kteří mají finanční potíže roste. Souhlasím i s důvody, které rovněž jednoznačně spatřuji v nízké finanční gramotnosti, nízké finanční odpovědnosti a velmi snadnému způsobu jak se zadlužit. Když k tomu připojíme mediální kampaně věřitelů, je obraz důvodů kompletní.

    Otázkou je, co s tím. Obávám se, že zde zatím není nejen politická, ale ani vůle samotných mladých osob s tímto aktivně něco dělat. tedy zejména snažit se úroveň finanční gramotnosti zvýšit. Alespoň takové jsou mé zkušenosti.

    Hezký den JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz