Útoků na bankovní účty přes Facebook přibývá

Česká spořitelna varovala před množícími se podvody na Facebooku, kterými se kyberzločinci snaží dostat na cizí bankovní účty. Z nich pak následně odčerpají peníze, případně si přímo na uživatele zřídí úvěr. Připravit tak klienty mohou o daleko více peněz, než kolik mají naspořeno na účtu.

Vylákat přihlašovací údaje se nejčastěji snaží prostřednictvím falešných platebních brán. Odkazy na falešné zprávy šíří nejčastěji prostřednictvím sociálních sítí, zpravidla skrze napadený počítač skutečných přátel. Za ně se pak na sociální síti vydávají a chtějí poslat drobný obnos – údajně kvůli důležité platbě.

Vytipované cíle se snaží přesvědčit, že peníze je možné nejrychleji poslat právě přes smyšlenou platební bránu. Ve chvíli, kdy do ní uživatelé zadají své přihlašovací údaje, automaticky svůj účet zpřístupní podvodníkům. Pak už jen stačí, aby z nich kyberzločinci vylákali potvrzovací SMS zprávu.

Odkazy na falešné zprávy šíří nejčastěji prostřednictvím sociálních sítí, zpravidla skrze napadený počítač skutečných přátel. Za ně se pak na sociální síti vydávají a chtějí poslat drobný obnos – údajně kvůli důležité platbě.

Takto zkušenost popsala paní Hanka: „Přišla mi na Facebook zpráva od kamarádky, jestli bych jí neposlala na účet 126 korun. Zpočátku mi to nepřišlo divné, protože to nebylo poprvé, kdy mě někdo z kamarádů takhle žádal o peníze,“ S domnělou „kamarádkou“ dokonce ještě chvíli přes facebookový chat konverzovala. Pak Hanu odkázala na platební bránu PayU, která se běžně používá na rychlé platby přes internet. Tahle byla ovšem falešná: Hana v nevědomosti zadala přihlašovací údaje ke svému bankovnímu účtu, včetně hesla – a cesta k jejím penězům byla volná.

Více na http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/378322-podvodu-pres-facebook-pribyva-varovala-ceska-sporitelna.html

Více na http://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/377905-na-sitich-se-vydavaji-za-pratele-pak-duverivcum-vyluxuji-ucet.html

Komentáře jsou zakázány.