Trestní politika státu? Je devastující a šílené v čem žijeme, zaznělo ve sněmovně

Mnoho komunálních politiků, ale i poslanců a jejich advokátů už několik let upozorňuje na úskalí trestního stíhání, kdy dochází ke kriminalizaci politických rozhodnutí. Nezřídka pak dlouholeté trestní stíhání končí zprošťujícími rozsudky – cejch kriminálníka ale lidem zůstává. Zatímco dříve mnoho politiků podobným stíháním veřejně tleskalo, při hlasování o vydání k trestnímu stíhání premiéra Andreje Babiše a jeho spolustraníka Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO zazněla na adresu trestní politiky státu útočná a nelichotivá slova.

Před jedenácti lety byli liberečtí zastupitelé obviněni z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Soudy kauzu projednávaly přes sedm let. Třiadvaceti politikům hrozily až tři roky vězení. Výsledek? Po soudních tahanicích byli pravomocně osvobozeni. Takových případů je čím dál více.

Na dlouhodobě neúnosnou situaci kriminalizace rozhodování politiků ve sboru upozorňuje například Unie obhájců nebo Svaz měst a obcí. Zastupitelstva, zejména v menších obcích, v Česku dlouhodobě trpí úbytkem lidí, kteří jsou ochotni se správě veřejných záležitostí věnovat. Tlak a nejistota z možných následků výkonu mandátu zastupitele situaci ještě zhoršuje.

Sám premiér Andrej Babiš při své cestě na politické výsluní na podobné případy rád upozorňoval a své politické soupeře označoval i bez pravomocného odsouzení za korupčníky. Nyní, v souvislosti se svou kauzou Čapího hnízda otočil a prohlásil, že v naší zemi je možné si trestní stíhání objednat.

Babiš také ve své řeči hovořil o stíhání někdejší předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, které brněnský krajský soud udělil trest 8,5 roku vězení a v odvolací instanci ji pak olomoucký vrchní soud zprostil obžaloby. To se nelíbilo opozici. „Vy tady dnes říkáte jméno paní Vitáskové. No kdo vás upozorňoval opakovaně, že není normální, aby šlo dvacet policistů pro jeden papír na úřad? Že to celé trestní stíhání je prapodivné? No já. A kdo to zase tohle to celé dělal? No Vrchní státní zastupitelství v Olomouci si může udělat další čárku za to, že zničilo další život. Kdo je chránil celou tu dobu? Vaše hnutí! Protože Olomoučáci kromě jiného stíhali samozřejmě Nečasovou, Nečase i Nagyovou a mnohé další, a tak jste je nechávali řádit. Když necháte řádit jedny, tak ti ostatní se od nich budou pouze učit a tu hranici mohou čím dál tím víc dále překračovat,“ reagoval exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Osmihodinové výslechy bez obvinění

Několik dalších poslanců v této souvislosti při pátečním jednání pléna poslanecké sněmovny uvedlo, že bez ohledu na případ Andreje Babiše nemají v trestní politiku našeho státu velkou důvěru. „Já jsem zažil Královéhradecký kraj, kdy měsíc před volbami si pro dva papíry přijelo 300 policistů. Zapečetili kanceláře a večer odjeli a řekli: my se vám ozveme. Dodneška se nikdo neozval, nikdo není obžalovaný, obviněný a tak dále. Já sám jako starosta jsem strávil osmihodinové výslechy, že jsem otrávil půlku republiky arzénem. Dneska je prostě národním sportem, kdokoliv večer sedne k počítači, napíše trestní oznámení a na nás to takhle spadne, na všechny, co tady sedíme, a na všechny komunální politiky, kteří sedí a jsou v této zemi. Čemu se divíte?,“ řekl například Jan Birke z ČSSD. Narážel na situaci z roku 2016, kdy dva týdny před krajskými volbami utrpěla sociální demokracie v Královéhradeckém kraji těžký zásah, kdy policejní razie na hejtmanství trvala celou noc až do ranních hodin. Proběhla i domovní prohlídka u hejtmana Lubomíra France.

Birke proto uvedl, že premiérovi rozumí v tom smyslu, že takový zásah orgánů činných v trestním řízení může být likvidační pro člověka i jeho rodinu. „A kdo si pak všimne toho, jestli za půl roku, za rok, za tři roky vyjde nějaký malinký článeček, kde napíšou: my se vám omlouváme, nebo to není pravda! Nikdo si toho nevšimne. Jenom vám chci říci, že je devastující a šílené, v čem žijeme,“ dodal poslanec.

Bývalý policista Zdeněk Ondráček (KSČM) naznačil, že ví o tom, že případy trestního stíhání na objednávku existují.  „Ono není zas takový problém, aby policie nebo jiné orgány činné v trestném řízení někoho trestně obvinily, respektive zahájily trestní stíhání konkrétní osoby. Pokud budete někdy chtít, takové případy existují, můžete se zeptat řady policistů,“ sdělil poslanec na plénu kolegům.

Předseda klubu ČSSD Jan Chvojka se ve svém projevu obrátil s výzvou na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, aby zveřejnil statistiku žádostí občanů o odškodnění za nezákonná trestní stíhání, jejich úspěšnost a také to, zda může potvrdit, že ministerstvo vyřizování nestíhá vyřídit v zákonné lhůtě. Poté jej požádal o odpověď, zda o výrocích svého předsedy a premiéra o účelovosti trestního stíhání bude jednat s nejvyšším státním zástupcem. Ministr spravedlnosti dosud mlčí a to i k výrokům svého šéfa Babiše o tom, že je v Česku možné stíhání na objednávku.

Více na http://www.ceska-justice.cz/2018/01/trestni-politika-statu-devastujici-silene-cem-zijeme-zaznelo-ve-snemovne/

Komentáře jsou zakázány.