Střídavá péče o děti by podle ÚS měla být spíše pravidlem než výjimkou

Střídavou péči o děti nařizují české soudy rozvedeným rodičům spíše výjimečně. Podle Ústavního soudu je ale v zájmu dítěte, aby bylo vychováváno oběma rodiči. Ústavní soudci, kteří řešili dva konkrétní spory, rozhodli, že soudy by se měly ke střídavé péči přiklánět ve všech případech, kdy jsou oba rodiče způsobilí starat se o děti a projeví o to zájem.

Dětský psychiatr Petr Pöthe si myslí, že střídavá péče by se měla využívat více. Podle něj by ale mělo být podmínkou, aby rodiče ještě předtím absolvovali povinnou psychologickou přípravu. Pokud se totiž o potomky dlouho soudí, často spolu nezvládnou komunikovat jako dospělí lidé.

„To nejhorší, co pro dítě může být, je, že žije ve dvou znepřátelených světech. A to jsou děti, které jsou týden u tatínka, ale nemohou volat mamince. A zase jsou u maminky a nemohou volat tatínkovi, nebo o něm nemohou ani hezky mluvit. To jsou děti, které jsou nejvíc postižené tou porozvodovou situací,“ připomíná.

Více informací naleznete zde:

http://zpravy.rozhlas.cz/brno/zpravodajstvi/_zprava/stridava-pece-o-deti-by-podle-us-mela-byt-spise-pravidlem-nez-vyjimkou–1359033

Komentáře jsou zakázány.