Snížení dávek dle Němcové povede k poklesu cen bydlení pro chudé. Podle odborníků jde o hazard a destrukci sociální politiky v bydlení

Podle ministryně práce v demisi, Jaroslavy Němcové (ANO), bude mít snížení dávek na bydlení pro čtyřčlenné a početnější rodiny za následek to, že klesnou ceny nájmu, kde potřební žijí a zamezí to zneužívání státních peněz nepoctivými pronajímateli, kteří si účtují přemrštěné částky. Němcová to řekla ČTK. Ačkoliv si Němcová nemyslí, že by to mohlo vést ke zhoršení situace rodin v tísni, odborníci na sociální problematiku jsou jiného názoru a návrhy ostře kritizují. Podle nich by se po snížení dávek mohl počet lidí v bytové nouzi zdvojnásobit.

Ministerstvo práce navrhuje změny v novelách o sociální podpoře a o hmotné nouzi. V podkladech pro vládu uvádí, že změna má vést k tomu, aby bylo zabráněno“nadužívání dávek“ na bydlení. Vláda v demisi ve svém programu počítala s revizí dávek. „Ty změny vycházejí z konkrétního šetření po krajích po těch problémových lokalitách a z analýzy toho, kdo dávky dneska pobírá,“ řekla ČTK k návrhům Němcová. Dodala, že nechtěla s úpravou čekat na zákon o sociálním bydlení a zamýšlené spojení obou dávek na bydlení do jedné.

Příspěvek a doplatek se stanovuje z normativních nákladů na přiměřené bydlení, které pro každý rok určuje vláda podle velikosti bydliště, počtu osob v domácnosti a cen. Od příštího roku by se normativy čtyřčlenným a početnějším rodinám měly snížit v nájemním bytě o zhruba 2600 až 3100 korun, ve vlastním či družstevním bytě asi o 2360 korun. Lidem v ubytovnách by se započítávala polovina normativu místo nynějších 80 procent.

„My jsme nesnížili vícečetným rodinám příspěvek na bydlení, ale zastropovali jsme ho pro jednotlivou domácnost… U doplatku na byt není výjimka, že se na jeden pokoj v ubytovně čerpá 9800 korun, zastropovali jsme cenu na jednotlivé pokoje,“ uvedla Němcová.

Změna v novele by tak vedla k tomu, že by  rodina se čtyřmi a více členy mohla dostat příspěvek na bydlení nejvýš jako domácnost se třemi členy. V ubytovnách doplatky pobírá podle podkladů pro vládu asi 13.500 lidí, z nich je 3300 dětí a 640 seniorů. Normativ pro stanovení doplatku by se tam čtyřčlenné rodině snížil podle velikosti bydliště o zhruba 5000 až 7500 korun, pro samotného seniora pak o 1660 až 2360 korun.

„To (snížení dávek) situaci neohrozí. Byty, ve kterých žijí lidé, kteří mají dávky, nejsou k pronajmutí jiným občanům. Jsou mnohdy ve špatném stavu,“ uvedla Němcová a dodala, že změny mají především přitížit pronajimatelům, kteří byty nabízejí za přemrštěné ceny. „Úprava je připravovaná s vědomím, že se majitelům baráků a ubytoven, o nichž hovoříme jako o obchodnících s chudobou, pouze sníží jejich několikasetprocentní zisky. Lidí by se to v konečném důsledku dotknout nemělo.“

Negativně se k chystané novele vyjádřil například Institut pro sociální inkluzi, Národní rada osob se zdravotním postižením či Platforma pro sociální bydlení. Podle nich toto rozhodnutí povede k akorát ke zvýšení počtu lidí, kteří se ocitnou v bytové nouzi. Martin Šimáček, šéf Institutu pro sociální inkluzi podotkl, že novely vznikly za pár týdnů bez analýzy jejich dopadů. „Nemůže to tak být seriózní práce, ale jen střelba naslepo a snaha ukázat, že vláda ´maká´.  

Zdroj: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/snizeni-davek-dle-nemcove-povede-k-poklesu-cen-bydleni-pro-chude-podle-odborniku-jde-o-hazard-a-destrukci-socialni-politiky

Komentáře jsou zakázány.