Situace Romů v ČR se zlepšuje, ale stále přetrvává problém s bydlením, vzděláváním a prací

Průzkumy, které provedla Evropská agentura pro základní práva (FRA) ukazují, že jsou na tom romští obyvatelé ČR ve srovnání s ostatními stále mnohem hůř, a to ve vzdělávání, práci či bydlení. Ukázaly to výsledky porovnání údajů z let 2011 a 2016 z desítek evropských zemí.

Chudoba v roce 2011 hrozila čtyřem pětinám a před třemi lety 58 procentům Romů. Celkově přitom v Česku na hranici chudoby byla desetina obyvatel. Dostatek jídla si v roce 2011 nemohla dovolit koupit a aspoň jednou týdně kvůli tomu chodila hlady spát skoro třetina českých Romů a před třemi lety pětina. Nekvalitní či polorozpadlé bydlení měla téměř pětina romských obyvatel a asi čtyři procenta ostatních.

Výsledky ukazují i na segregaci ve vzdělávání, diskriminaci při hledání práce a bydlení či na výpady vůči Romům. Celkem 34 procent Romů mělo ve svém okolí někoho, kdo se stal terčem útoku. „Co je v České republice v porovnání s jinými zeměmi asi největší problém, je diskriminace Romů na trhu s bydlením. Ve většině indikátorů jsme viděli zlepšení, tady je zhoršení,“ podotkl zástupce FRA Jaroslav Kling.

Podle něj v Česku neexistují údaje a statistiky, díky nimž by bylo možné změřit, jestli přijímaná opatření mají nějaký efekt. Nový dotační program z norských fondů by měl podpořit i sběr a vyhodnocování dat.

Program se soustředí na tři oblasti – na začleňování Romů, lidská práva a prevenci násilí na ženách. Výzvy k podávání žádostí o dotace začne ministerstvo financí vyhlašovat letos. Peníze pak bude možné čerpat do roku 2024.

Více na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/situace-romu-v-cesku-se-zlepsuje-ale-stale-pretrvava-problem-s-bydlenim-vzdelavanim-a-praci

Komentáře jsou zakázány.