Proč školy pořád zavírají oči před šikanou? Jak na základních školách bojovat proti šikaně?

S fyzických nebo psychickým ubližováním ve třídě se podle průzkumu společnosti Scio.cz z roku 2018 setkává až 85 % žáků. Na anketu loni odpovídalo 39 tisíc dětí ze 158 základních škol. Více než polovina žáků 2. stupně se pak se šikanou osobně setkala, a to přímo na škole. Zvyšuje se procento škol, které hlásí šikanu České školní inspekci. Loni jich bylo 38 %.

Zhoršení prospěchu, psychické potíže, nebo dokonce sebevražda. I takové následky má šikana, se kterou se na českých základních školách setkala víc než polovina žáků.
Některé školy před tím stále zavírají oči. Jiné naopak dokazují, že šikanu řešit umí. Šikanu se někdy nedaří odhalit. Právě proto před dvěma lety založili tři studenti z Brna projekt Nenech to být. Žáci mohou jeho prostřednictvím online a tedy i anonymně oznámit šikanu přímo své škole.

Škol je v projektu už 1 600 a nedávno se přidaly i některé školy ze zahraničí. Třeba i na Masarykově základní škole v pražských Klánovicích. Podle ředitele Michala Černého tak škola odhalila případ, o kterém ani netušila.

Co dělat nevědí ani kantoři
Šikanu na základě oznámení začala řešit školní metodička prevence. Nejdřív zjistila situaci ve třídě, pak mluvila se svědky, s oběťmi a nakonec (a opakovaně) i s útočníky. Šikana byla pryč.

Podle neziskové společnosti Aisis ale většina pedagogů nemá v této oblasti potřebné znalosti, a tak učitele sami školí. Rok po absolvování kurzu téměř všechny sledované třídy hlásily, že šikany ubylo, škola taky zařadila prevenci do výuky. Šikanu se totiž musí každá škola snažit zachytit hned v zárodku – dítě by mělo mít možnost oslovit každého dospělého, který je na blízku. Pedagog, asistent nebo i uklízečka.

Více na https://plus.rozhlas.cz/jak-na-zakladnich-skolach-bojovat-proti-sikane-8086570

Komentáře jsou zakázány.