Ombudsmanka upozorňuje na nedostupnost sociálního bydlení

Ombudsmanka upozornila na nedostupnost sociálního bydlení v některých městech České republiky.  Stalo se to tak v souvislosti s případem z Ústí nad Labem, kdy byly matce odebrány dvě děti, se kterými dočasně žila v garáži. K tomuto přitom nemuselo vůbec dojít, kdyby mělo město k dispozici obecní byty pro řešení krizových životních situací svých občanů a rodin.

„Tento případ je smutnou ukázkou toho, jak zbytečně dochází k zásahům do života dětí a rodin. O sociálním bydlení se už desítky let stále jen mluví a mluví, ale pořád ho nemáme, a tady vidíme, kam až to vede. Maminka s dětmi neměla kam jít, azylové domy byly plné, informace o krizovém bydlení žádné, proto s dětmi dočasně skončila v garáži. Kdyby měla vyhovující bydlení, nemuselo k takové situaci vůbec dojít,“ vyjádřila se k situaci ombudsmanka.

Sociální pracovníci na základě výsledku šetření nepochybili, výhrady má však ombudsmanka k vlastnímu šetření. Zákon zakazuje odebrání dětí z finančních důvodů. Kdyby existovalo ve městě dostatek krizových bydlení, nemuselo by k této situaci vůbec dojít.

Díky rychlé reakci místostarosty městského obvodu Ústí nad Labem-město nakonec došlo k poskytnutí bydlení pro rodinu, která díky tomu mohla zůstat pohromadě. Aby nedocházelo k podobným problémům a zásahům do rodinného života,
apelovala ombudsmanka na primátorku Ústí nad Labem, aby se začali zabývat řešením problémů, které souvisí s absencí sociálních bydlení.

Více na: https://www.ochrance.cz/aktualne/tiskove-zpravy-2018/kdyby-mesto-melo-krizove-bydleni-mohly-deti-zustat-s-matkou/ 

Komentáře jsou zakázány.