Novela zákona o státní sociální podpoře a zákona o zaměstnanosti

Novela zákona o státní sociální podpoře řadu důležitých změn, které mají za cíl  podpořit mimo jiné i rodiny s dětmi.

Jednou ze zásadních změn novely je zvýšení přídavků na děti pro pracující rodiny a rozšíření rozhodného příjmu z 2,4 na 2,7 násobku životního minima. Podporu dostanou tak i rodiny, které pracují, ale mají relativně nízké příjmy. Změny u přídavku na dítě začnou platit od 1. ledna 2018.

Od 1.  října 2017  se zjednoduší  započítávání  příjmu ze samostatné výdělečné činnosti pro  účely  dávek státní sociální  podpory.  Bude se vycházet vždy z posledního doloženého daňového přiznání  a za každý měsíc samostatné činnosti  se započte 1/12 příjmů uvedených v daňovém přiznání (bez ohledu na to, kolik měsíců OSVČ činnost  vykonávala). Minimální výše započitatelného příjmu u OSVČ vykonávající činnost jako hlavní nebo v prvním roce se nemění.

Novela zákona o zaměstnanosti s účinností od 1. října 2017 zavádí povinnost uchazeče o zaměstnání oznámit a doložit nemoc, úraz, ošetření či vyšetření u lékaře  na příslušném potvrzení. Tím se zabrání zneužívání nemoci či úrazu při plnění povinností uchazeče ozaměstnání, ovšem bez dopadu na ty, kteří jsou skutečně nemocní nebo měli úraz. Těm naopak vychází vstříc zavede ním dočasné neschopnosti.

Více na https://www.mpsv.cz/files/clanky/31689/Rodiny_uz_nebudou_na_pridavky_na_deti_cekat_tak_dlouho_dosahnou_na_ne_drive.pdf

Komentáře jsou zakázány.