Nejužší vedení Vězeňské služby mělo být pevně svázané s korupcí

Odposlechy bývalého ekonomického náměstka vězeňské služby Líbala naznačují, že ze strany Líbala nemuselo zdaleka jít jen o plány, ale také o popis zaběhnuté praxe z minulosti. „Já chci bejt náměstek, chci zase realizovat ty svoje bartery, prostě a todleto. Já ti nebudu nic slibovat, jestli budeš mít 140, 150 todleto, jestli to bude 160… Ale 100 máš minimum, prostě, každej měsíc,“ sliboval podle detektivů Líbal v restauraci na pražském Vyšehradě bývalému řediteli vězeňské služby Ondráškovi.

Klíčové je přitom slovo „zase“. Líbal už totiž v minulosti ekonomickým náměstkem generálního ředitele celé Vězeňské služby byl, a to za ředitelů Luďka Kuly, Jiřího Treglera a Petra Dohnala. Dohnala kvůli podezřením z předražených zakázek odvolala na jaře 2014 tehdejší ministryně spravedlnosti Válková a jí dosazený Ondrášek pak Líbala z funkce sesadil.

Důkladný audit pak ukázal na několik údajně předražených a podezřelých zakázek z Dohnalovy éry, přičemž jedna z nich byla např. na vybavení kuchyní v jednotlivých věznicích, která je na základě podnětu Válkové předmětem vyšetřování.

Zadávací podmínky pro firmy s předstihem

Šéf litoměřické věznice také svému tehdejšímu nadřízenému detailně popisoval, jak se dají výběrová řízení jednoduše manipulovat. Stačí podle něj např. zaslat vybraným firmám zadávací dokumentaci předem, ale do vlastní spisové služby na ředitelství ji zanést až o několik dní později.

„Různý možnosti to vytváří,“ okomentoval to Líbal. Ten je obviněný z korupce a také z vydírání Ondráška. Dohnal, který na konci loňského roku vyhrál soud o své odvolání a vrátil se tak do své původní funkce, už dříve jakékoliv pochybnosti o ekonomice za své předchozí éry odmítl. „Žádná předražená zakázka se neprokázala. Nemůžu garantovat každého jednotlivce, ale rozhodně odmítám, že bych věděl o nějakém nekalém dění. Kdyby ano, tak jsem na to upozornil,“ řekl Právu Dohnal loni v prosinci.

Více na http://www.novinky.cz/krimi/394830-odposlechy-sefa-veznice-sto-mesicne-a-do-smrti-ses-krytej.html

Komentáře jsou zakázány.