Na likvidaci ekologických škod půjdou tři miliardy

Ministerstvo financí, které je zodpovědné za řešení ekologických škod vzniklých před privatizací, zadá v letošním roce celkem 20 revitalizačních a ekologických projektů. Celkem by v roce 2015 z privatizačního účtu, ze kterého se tyto zátěže financují, mělo být na jejich řešení uvolněno více než 3 miliardy korun, což znamená 20 % z celkové alokace fondu.

Přestože vláda v roce 2002 přislíbila, že postupně uvolní na sanace v Moravskoslezském kraji 20 mld. Kč, do loňského roku se podařilo ukončit projekty v celkové hodnotě jen asi 3 mld. Kč,“ upozornil ministr financí Andrej Babiš.

„Bohužel v dobách, kdy příjmy do Fondu privatizace byly historicky nejvyšší, se na vypořádání ekologických závazků státu věnoval pouze zlomek těchto prostředků,“ řekl ministr financí s tím, že k prioritám tehdejších ministrů problémy Moravskoslezského kraje nepatřily.

„Například v letech 2004-2005 se na ekologické smlouvy v Moravskoslezském kraji proinvestovalo celkem necelých 750 mil. Kč, přestože jen v roce 2005 dosáhly příjmy privatizačního fondu 113 mld. Kč. Přednost před Ostravskem dostala například sanace zátěží ve Škodě Plzeň, kde bylo během dvou let proinvestováno 5 mld. Kč s průměrným tempem čerpání 100-350 mil. Kč měsíčně,“ vysvětlil. Celkové výdaje z Fondu privatizace na krytí ekologických škod pak v roce 2005 představovaly pouze 6 %. „Je zřejmé, že kdyby předchozí vlády investovaly takový podíl finančních prostředků, jako investujeme nyní my, byly by ekologické zátěže již dávno vyřešeny,“ řekl Babiš.

Více na http://domaci.eurozpravy.cz/ekologie-a-zemedelstvi/126685-na-likvidaci-ekologickych-skod-pujdou-tri-miliardy-babis-kritizoval-minule-vlady/

Komentáře jsou zakázány.