Konopí pro léčbu si stále platí sami pacienti, cena je pro ně ale příliš vysoká

Zdeněk Majzlík z Týna nad Vltavou marně bojuje zato, aby se mohla jeho nevyléčitelně nemocná dcera už brzy legálně a levně léčit konopím. Státní ústav pro kontrolu léčiv definitivně rozhodl, že jej nebudou hradit zdravotní pojišťovny, ačkoliv léčba z dovozu je drahá.

„Moje dcera až do svých 27 let byla naprosto normální člověk, se svými radostmi a běžnými, každodenními strastmi. Ráda lyžovala. Závodně tančila. A koncertně hrála na kytaru. A ani ona, ani nikdo z nás si nemyslel, že se to může nějak dramaticky změnit. Až do toho nenadálého, hloupého zakopnutí na rovné cestě, kde nebylo zakopnout o co. Tak se totiž tato nemoc ohlásila,“ popisuje Zdeněk Majzlík v blogu na iDNES.cz, jak se u jeho dcery ohlásila roztroušená skleróza, která ji upoutala na invalidní vozík.

Příznaky choroby výrazně zmírnilo konopí. Otec jej proto pro dceru pěstuje sám, ačkoliv riskuje vězení. Dcera pana Majzlíka spotřebuje měsíčně až 150 gramů rostliny. Pokud by se konopí dováží z Nizozemska, odhadem ji tato dávka vyjde měsíčně na více než 26 tisíc korun. Vydat tisíce až desetitisíce korun si Zdeněk Majzlík nemůže dovolit.“Já i moje žena jsme starobní důchodci a důchod nám právě tak stačí k přežívání. Invalidní důchod mojí dcery je pouze sedm tisíc korun,“ popsal. A není sám. To, že lidé nebudou konopí nakupovat, dokládá případ Sativexu, tedy inhalátoru s obsahem kanabinoidů, jenž se do Česka může dovážet už od jara roku 2011. Lékárník Stanislav Havlíček už dříve iDNES.cz řekl, že lékárny ho v nabídce nemají, protože se nenašel nikdo, kdo by za lék chtěl či mohl platit 12 tisíc korun měsíčně.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/lecebne-konopi-bude-za-sve-09z-/domaci.aspx?c=A130503_134037_domaci_hv

Více viz též blog: http://majzlik.blog.idnes.cz/c/334577/Podle-zakonu-teto-zeme-jsem-drogovy-dealer.html

Komentáře jsou zakázány.