I třicet let po listopadu je v Česku řada veřejných budov, v nichž jsou práva lidí vozíku z technických důvodů omezena

Kandidáta do Evropského parlamentu Jana Povýšila nepustili v dubnu do budovy Ministerstva vnitra. Hendikepovaný politik volebního hnutí Evropa společně sice přijel na ministerstvo jako delegovaný člen na zasedání Státní volební komise, ale to ochranku u vstupu neobměkčilo. Jan Povýšil dorazil do budovy vnitra na vozíčku a takovým lidem zakazuje vstup provozní řád. Seznam zjistil, že veřejných budov, kam lidé na vozíčku nesmějí, je v Česku mnoho. Patří k nim mimo jiné budova Českého rozhlasu a v minulosti i budova Národního muzea.

Česko se zavázalo odstraňovat bariéry ve veřejném prostoru na základě ratifikace Úmluvy Organizace spojených národů o právech osob se zdravotním postižením. Trochu paradoxní ale je, že do budovy OSN na pražském starém městě se vozíčkář bez pomoci nemá šanci dostat.

Vláda pro odstraňování bariér vytvořila Národní rozvojový program mobility pro všechny, jehož cílem je zajistit svobodný pohyb každému člověku. O dotace na podporu bezbariérovosti mohou žádat všechna města a obce. Praha se tak zavázala, že do roku 2025 zajistí kompletně bezbariérovou hromadnou dopravu.

Více na https://www.seznamzpravy.cz/clanek/politika-vozickare-pustili-na-vnitru-jen-do-prizemi-a-co-budovy-na-ktere-jsme-hrdi-71785?dop-ab-variant=19&seq-no=1&source=hp

Komentáře jsou zakázány.