Dobrovolnice, která pomáhá uprchlíkům, čelí šetření orgánu péče o děti

Dobrovolnice Iva Zahradníčková, která pomáhá uprchlíkům na řecko-makedonské hranici, jejíž muslimský přítel byl nedávno pobodán a převezen do nemocnice, čelí šetření orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).  Pracovníci Úřadu Městské části Brno-střed, přesněji úředníci orgánu sociálně- právní ochrany dětí (OSPOD), mají totiž obavy, že kvůli aktivitám na pomoc uprchlíkům zanedbává své vlastní děti. Aktivistka žijící v Brně má čtyři potomky. Nejstarší syn je plnoletý a má už vlastní domácnost. Ze zbývajících tří dětí jsou dvě školou povinné a jedno chodí do školky. Dobrovolnice prý dle OSPOD nemá možnost trávit svůj veškerý čas se svými dětmi, přestože jedno z nich má například již vlastní domácnost. Dobrovolnice mimo jiné uvedla, že se snažila pracovnicím OSPOD oponovat, že podobně by měly chtít vysvětlení například i po kariéristkách, které v práci tráví víkendy.

„Pracovnice úřadu mi řekla, že si pečlivě prostudovala články, co o mně vyšly, a že jí to přijde nevhodné pro ty děti,“ dodala. Zahradníčková přitom mediím sdělila, že vzhledem ke svobodnému povolání, které vykonává, má nyní čas vyzvedávat děti po obědě ze školky i ze školy.

„I přesto mi paní úřednice sdělila, že ve čtvrtek se přijde podívat k nám do bytu,“ konstatovala Zahradníčková s tím, že je zvědavá, jak to dopadne, protože v bytě má nyní humanitární sbírku uskladněnou.

Nelze nyní spekulovat, zda je šetření OSPOD oprávněné nebo se může jednat o politicky-společenskou motivovanou činnost v době, kdy je velká část společnosti negativně naladěna proti islámské kultuře a uprchlíkům obecně. Bylo by smutné, pokud by se jednalo o tuto motivaci, byť ne z přímého nařízení, ale určité formy samoregulace a autocenzury, patrné v médiích nebo v nedemokratických státech.

Více na: http://www.novinky.cz/domaci/400882-aktivistku-si-kvuli-pomoci-uprchlikum-pozvala-socialka.html

Komentáře jsou zakázány.