Den pro Kubu – hájíme (si) lidská práva

Českobratrská církev evangelická ve spolupráci s Člověkem tísni uspořádala již posedmé událost Den s Kubou, tentokrát s podtitulem Hájíme (si) lidská práva. Událost upozornila na porušování lidských práv, a to nejen na Kubě.

Účastníky byli Lucia Argüellová (Člověk v tísni), Táňa Fischerová (Helsinský výbor), Marek Hilšer (prezidentský kandidát a občanský aktivista), Peter Morée (Evangelická teologická fakulta UK) a Martin Balcar (Amnesty International).

 „Obhájci lidských práv a jejich rodiny dnes čelí velmi silnému psychologickému nátlaku. Řadě disidentů nebývá poslední dobou umožněno cestovat mezi provinciemi, natož do zahraničí. A obyčejní lidé se čím dál častěji střetávají s policejní brutalitou či falešnými obviněními. I proto je dnes potřeba mluvit o Kubě a vyjádřit solidaritu s těmi Kubánci, jejichž práva jsou pošlapávána,“ popsala situaci Lucia Argüellová z Člověku v tísni, který jezdí na Kubu od devadesátých let.

Na debatě zazněly také informace o dalších případech porušování lidských práv v oblastech válečných konfliktů, jako jsou Sýrie a Ukrajina, nebo o situaci v Číně, Tibetu, Rusku či Polsku. Diskutující se rovněž dostali k tomu, jakou roli má v obhajobě lidských práv občanská společnost a oficiální politika demokratického státu.

„To, kam směřuje naše dnešní zahraniční politika, je hanba. Po revoluci jsme nabrali dobrý kurz, lidé si vážili naší země, úcta k České republice byla hmatatelná a lidé byli vděční, že jsme něco pro ně udělali, ať už na Kubě nebo v Bělorusku či Bosně. Dnes směřujeme tam, kde jsme být nechtěli. Mediální a politická masáž nás tlačí k tomu, že se náš pohled na lidská práva začíná podobat předrevolučnímu smýšlení,“ myslí si Táňa Fischerová.

Více na:
https://www.youtube.com/watch?v=LTrQreo_Cs8
https://www.e-cirkev.cz/clanek/6297-Den-pro-Kubu-2018-Hajime-si-lidska-prava/index.htm?srchtxt=ukrajina

Komentáře jsou zakázány.