Český helsinský výbor spolu s dalšími zahraničními neziskovými organizacemi a s osobnostmi jako je Sergej Kovalev apelují na Federální Vysílací Radu Guvernérů (BBG), aby ukončila diskriminaci zaměstnanců Rádia Svobodná Evropa v Praze

Po neúspěšném oslovení premiéra B. Sobotky Český helsinský výbor požádal o pomoc ministra zahraničních věcí L. Zaorálka, aby se alespoň on ze své funkce zasadil o smírné urovnání sporu dvou bývalých zaměstnankyň s rozhlasovou stanicí Rádio Svobodná Evropa. (Dopis ministru zahraničních věcí a původní zpráva z 16.6.2014). Po více jak dvou měsících Český helsinský výbor dosud neobdržel žádnou odpověď.

Současně začátkem července oslovil Český helsinský výbor více než třicet zahraničních lidskoprávních organizací, aby podpořily jeho snahu a poslaly svým jménem dopis Federální Vysílací Radě Guvernérů (BBG), aby ukončila diskriminaci zaměstnanců rozhlasové stanice Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL) v Praze, kteří pochází z tzv. třetích zemí (nejvíce ze zemí bývalého sovětského svazu), a na něž se dle sporného výkladu českých soudů nevztahuje ochrana českých ani amerických zákonů. Předchozí dopisy Českého helsinského výboru zasílané BBG v této věci byly totiž zcela ignorovány.

K apelu se přidal legendární ruský ochránce lidských práv Sergei Kovalev, který odeslal svůj protestní email předsedovi BBG Jeffu Shellimu a státnímu tajemníkovi pro veřejnou diplomacii Richardu Stengelovi, který zastupuje ministra zahraničních věcí Johna Kerryho na zasedáních BBG. Protestní dopis poslaly i tyto další organizace: Helsinki Committee for Human Rights in Bosnia and Herzegovina, Foundation Open Dialog Poland-Ukraine, Human Rights Society of Uzbekistan,  Institute for Peace and Democracy, Association Droits de L’Homme en Asie Centrale, The International Association of Independent Democrats against Authoritarian Regimes, Information Centre Caucasus – Central Europe.

Více informací dostupných zde: http://bbgwatch.com/bbgwatch/human-rights-organizations-write-to-bbg-urging-end-to-discrimination-of-rferl-foreign-journalists/

Komentáře jsou zakázány.