Bývalý horník vyhrál spor s RPG kvůli nepřiměřenému zvýšení nájemného, na rozhodnutí soudu přesto nadával

Značně rozladěn a ve špatné náladě opouštěl v úterý soudní síň Krajského soudu v Ostravě pětapadesátiletý Petr Kročil z Karviné. A to přesto, že mu dal soud částečně za pravdu, když uznal, že společnost RPG Byty chtěla po bývalém horníkovi příliš vysoký nájem. RPG Byty je největší soukromý poskytovatel nájemního bydlení v ČR, společnost vlastní a pronajímá v Moravskoslezském kraji, hlavně na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku, 43 tisíc bytů.

Kročil se dostal před soud kvůli nájmu za byt 3+1 o velikosti 68,3 metru čtverečního. Majitel bytu, RPG Byty, totiž chtěl v roce 2012 zvýšit měsíční nájem z 50 korun na 75 korun za metr čtvereční.

„S tím jsem nesouhlasil, protože za celou dobu do toho bytu ani domu neinvestovali,“ řekl muž, který byt dostal v 1987 jako horník rekordman.

Při určení nájmu se soud přiklonil k reviznímu posudku Vysoké školy báňské, který stanovil minimální cenu 51 korun, maximální 87 korun a průměrnou 60 korun za metr čtvereční.

„Přiklonili jsme se k průměrné ceně, což nám přijde za přiměřenou částku, která je adekvátní k tomu nájemnému v daném místě,“ sdělila členka senátu Šárka Žmolilová. Předseda senátu Žídek pak uvedl, že spor mezi Kročilem a RPG Byty je jasnou ukázkou toho, jak to může dopadnout, když k dohodě mezi nájemníkem a vlastníkem bytu nedojde.

„Bohužel v současné době neexistuje závazný předpis pro určování nájmu,“ poukázal a upozornil, že nájemníci často dělají chybu v tom, že při srovnávání nájemného používají také výši nájmů v městských bytech.

„To je naprosto absolutně vadné, nelze srovnávat nájemné v městských bytech a v bytech s tržním nájemným,“ řekl předseda senátu.

Více na http://www.novinky.cz/krimi/365172-byvaly-hornik-vyhral-nad-rpg-byty-na-soudce-presto-nadaval.html

Komentáře jsou zakázány.