Zemřel Paul Polansky – přítel Romů a iniciátor myšlenky zrušení prasečí farmy v Letech

Dne 26. března 2021 zemřel ve věku 79 let americký spisovatel, básník, lidskoprávní aktivista a přítel Romů Paul Polansky.  

Paul Polansky významným způsobem přispěl k odstranění velkochovu prasat z míst bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. Právě on v 90. letech dvacátého století objevil během pátrání po rodokmenech Američanů, kteří do Ameriky odešli z Českých zemí, archiv tábora Lety. Tyto informace zveřejnil v americkém tisku a otevřel tak debatu o nutnosti odstranění prasečí farmy z míst genocidy Romů.

Paul se nebál otevírat témata, která jsou v České republice brána jako kontroverzní a tabu. Psal a mluvil třeba o zapojení českých elit a institucí do romského holokaustu, o zametání důkazů pod koberec a o souvislostech druhoválečné genocidy Romů a dnešním anticikanismem.

Po otevření kauzy Lety působil Paul Polansky na Balkáně, kde se zabýval ochranou práv romských komunit v nelehké době rozpadu Jugoslávie. Do České republiky se pravidelně vracel a pomáhal dotáhnout do konce boj za odstranění prasečí farmy z Let u Písku.  

Tak jsem ho poznal a skamarádil se s ním. Pamatuju si, jak nás přes pokročilý věk protáhnul každým křovím a příkopem v okolí bývalého koncentráku. Jak jsme společně objevili lokaci kamenolomu, ve kterém vězni pracovali. Paul mě toho opravdu hodně naučil: nebát se jít se svým názorem proti většině, nebát se mluvit o věcech, které lidé nechtějí slyšet. Naučil mě vytrvalosti, protože nakonec láska a pravda, vždy zvítězí nad lží a nenávistí.

Děkujeme Paule.  Rest in peace.                    

Autor: Miroslav Brož

Komentáře jsou zakázány.