Zástupci Českého helsinského výboru (ČHV) navštívili v dubnu věznici Valdice

Předsedkyně ČHV Táňa Fischerová a další členové předsednictva David Salač, Dana Syslová a ředitelka Lucie Rybové navštívili ve čtvrtek 16. dubna 2015 naši nejstarší věznici Valdice. Zástupci ČHV měli díky vstřícnosti pana ředitele možnost projít postupně téměř všemi objekty uvnitř věznice včetně postupně renovované a historicky cenné kaple, kde je nyní postupně budována výstava o historii nejen věznice, ale obecně zacházení s vězněnými osobami, včetně ukázek mnohdy téměř uměleckých výtvorů (obrazů, soch či dalších předmětů).

Během návštěvy postupně hovořili s některými z vězněných osob nejen o podmínkách ve výkonu trestu, ale i o tom, co by případně chtěly změnit. Někteří vězni upozorňovali na potřebu zajištění výdělečné práce, díky níž se jim pak daří lépe splácet dluhy, do kterých se dostávají nejen před výkonem trestu, ale i během něho. V oblasti počtu zaměstnaných vězňů včetně doživotně odsouzených došlo díky snaze nejen vedení, ale i všech dalších pracovníků věznice Valdice k výraznému zlepšení a řada vězňů je zaměstnávána uvnitř věznice v nově otevřených pracovních dílnách. Situace v oblasti zaměstnanosti vězňů v českých věznicích obecně není optimální, vysoký počet vězňů nemůže pracovat, i když by pracovat mohl a chtěl, i kvůli trávení času.

Zástupci ČHV velice ocenili, že v posledních letech dochází i k postupné renovaci, revitalizaci a humanizaci vzhledu vnitřních a vnějších prostor věznice Valdice včetně chodeb a společných prostor (mnohdy velice inovativně jen kvůli nápaditosti pracovníkům, když např. na starých zdech jinak bezútěšných prostor vězni malují plastické obrazy), které tuto věznici posunují blíž k podmínkám věznění v západních severských zemích.

S uspokojením rovněž konstatovali, že pod vedením nového ředitele pana plk. Macha došlo v uplynulých letech k pozitivním změnám v podmínkách i v zacházení s odsouzenými.

Komentáře jsou zakázány.