Vyvlastnění pozemků musí podle Ústavního soudu stát patřičně nahradit

Za vyvlastněné pozemky například pro stavbu silnic a dálnic mají majitelé půdy dostat patřičnou náhradu. V úterý to zopakoval Ústavní soud, když se už podruhé zastal manželů Gregůrkových ze Zlína. Ti přišli vyvlastněním o své pozemky kvůli stavbě obchvatu Otrokovic, stát jim za ně ale vyplatil jen zlomek hodnoty.

Úředníci nejprve za pozemky Gregůrkovým přiznali pouze 3,5 miliónu korun. Manželé se proto obrátili na soud a Krajský soud v Brně jim dal za pravdu s tím, že za pozemky jim náleží 36,2 miliónu korun. Částku soudci stanovili na základě znaleckého posudku, který zohlednil tržní cenu pozemků. Vrchní soud ale následně nárok na vyšší náhradu svým verdiktem zrušil a jeho verdikt pak následně potvrdil i Nejvyšší soud.

„ÚS s odkazem na ustálenou judikaturu Evropského soudu pro lidská práva zdůraznil, že v případě vyvlastňování má vyvlastněná osoba obdržet náhradu, jejíž výše je v rozumném poměru k tržní hodnotě majetku v době, kdy k vyvlastnění došlo. Pokud dochází k vyvlastnění pro stavbu silnic, je v rozumném poměru k hodnotě majetku v zásadě pouze plná náhrada ve výši tržní ceny,“ konstatovala soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Původní náhrada vycházela z předpisů platných v osmdesátých letech. Český právní řád teprve od roku 2006 výslovně umožňuje přiznávat při vyvlastnění takzvanou cenu obvyklou v daném místě a čase. Náhrada se ale podle ústavních soudců mohla přiblížit skutečné hodnotě i před rokem 2006. Na vyšší náhradu mají ale nárok jen ti lidé, kteří při vyvlastnění neakceptovali úřední cenu a podali žalobu, přičemž jejich spor zatím nebyl pravomocně rozhodnut.

Více na http://www.novinky.cz/domaci/378615-vyvlastneni-pozemku-musi-stat-patricne-nahradit-rozhodl-us.html

Komentáře jsou zakázány.