Vláda uvolnila peníze na demolici vepřína v Letech. Proběhne i archeologický průzkum

Vláda rozhodla o uvolnění 111 milionů korun na sanační a demoliční práce či na archeologický průzkum v areálu bývalého vepřína v Letech. Peníze na sanaci areálu dostane Muzeum romské kultury. Zkoumat se také bude, kde leží hroby obětí a kde dozorců. „Z hlediska pietního charakteru je důležité, abychom se pokusili alespoň trochu identifikovat, kde skutečně leží oběti a kde jsou ti, kteří možná stojí za tím, že ty oběti byly,“ podotkl ministr kultury Antonín Staněk.

O výkupu a vzniku pietního místa se mluvilo přes 20 let. „Jsme rádi, že se podařilo situaci vyřešit. Pociťovali jsme tlaky nejen finanční, ale také ze strany mezinárodních organizací, pozůstalých i odborníků, kteří byli znepokojeni tím, že se na místě stále nic nedělo. Nyní také můžeme podat žádost na zařazení do projektu EHP Norsko, který má financovat výstavbu památníku. Těšíme se nové výzvy,“ uvedl k rozhodnutí vlády za Muzeum romské kultury vedoucí památníků Luděk Strašák.

Podle Staňka bude nyní moct být spuštěna druhá etapa, která spočívá v sanaci areálu. Muzeum vypíše výběrové řízení na firmu, která demolice provede. Suť bude využita k zasypání místních jímek nebo bude použita ve spolupráci s ministerstvem dopravy, řekl ministr. Staněk označil rozhodnutí vlády za důležité, aby mohlo být včas požádáno o spolufinancování výstavby památníku z norských fondů. Vybudování malého pietního místa s památníkem bude podle ministra stát asi 12 milionů korun.

Více na: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/vlada-uvolnila-penize-na-demolici-veprina-v-letech-probehne-i-archeologicky-pruzkum

Komentáře jsou zakázány.