Ústavní soud se zastal muže, který měl vrátit finance vysouzené za komunistické perzekuce

Podle verdiktu Ústavního soudu (ÚS) justice porušila právo na spravedlivý proces, uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková. Na osmnáct měsíců do vězení muže v roce 1986 poslal vojenský soud v Prešově kvůli tomu, že odmítal nastoupit službu v ozbrojených silách. Po změně režimu byl v roce 2011 rehabilitován a následně se přihlásil o odškodné za nezákonné vězení. Soudy mu nejprve přiznaly více jak čtvrt miliónu korun, které mu ministerstvo spravedlnosti také vyplatilo. Nejvyšší soud pak ale nařídil, aby všechny peníze zase vrátil, přičemž vycházel z interpretace staršího rozhodnutí ÚS.

V případu šlo o to, že nárok na přiměřené odškodné plyne z Evropské úmluvy, která ale v době věznění nebyla pro stát závazná. „Ani zákonodárce, a tím méně pak soudy, jistě nemohou odškodnit všechna příkoří, která vznikla v době nesvobody. Je lépe, když za později uznanou výkladovou chybu ÚS ve prospěch obětí komunistického režimu zaplatí prostředky státního rozpočtu, než aby měly tyto oběti pocit, že s nimi i státní orgány demokratického režimu hrají nedůstojnou hru na zklamanou naději,“ prohlásila Šimáčková.

Více na http://www.novinky.cz/domaci/378609-mel-vratit-270-tisic-vysouzenych-za-komunisticke-perzekuce-zastal-se-ho-ustavni-soud.html

Komentáře jsou zakázány.