Ústavní soud potvrdil Adamu B. Bartošovi podmínku za antisemitský nápis na hrobě

Ústavní soud odmítl stížnost předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše, který byl odsouzen za protižidovský text na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku. Adam B. Bartoš dostal rok vězení s dvouletým podmínečným odkladem. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází, odůvodnění zatím ústavní soudci nezpřístupnili.

Bartoš s Ladislavem Zemánkem nechali v březnu 2015 u hrobu Anežky Hrůzové ceduli, na které bylo napsáno, že „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena.“ Text publikovali i na stranickém webu. V dovolání k Nejvyššímu soudu se pak Bartoš hájil například tím, že neexistují důkazy o tom, kdo text umístil na stranický web. Také uváděl, že pokud není demokratická společnost schopná tolerovat provokativní politické názory, není hodna nazývat se demokratickou.

V listopadu 2018 odvolací Městský soud v Praze uložil Bartošovi další trest. Dva roky vězení s podmínečným odkladem na tři roky dostal za vydávání protižidovských knih, článků a komentářů a za protižidovské, protimigrantské a protiislámské projevy. Dopustil se tak trestných činů popírání a schvalování genocidy, podněcování k nenávisti a hanobení národa. Rozhodnutí je pravomocné.

Více na: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/ustavni-soud-potvrdil-adamu-b-bartosovi-podminku-za-antisemitsky-napis-na-hrobe-v-polne

Komentáře jsou zakázány.