Tisková zpráva: Stanovisko Českého helsinského výboru k situaci uprchlíků

Diktátorské režimy, občanské války a nepříznivé přírodní a ekonomické podmínky vyhnaly
ze zemí Blízkého východu, z Afriky a z dalších postižených regionů mohutnou vlnu lidí, kteří hledají bezpečí, ochranu a možnost svobodného uplatnění v zemích Evropské unie. Řešení této nebývalé humanitární krize je těžké a nepochybně zahrnuje i naši pomoc v postižených regionech. Velká většina zemí EU přijala aktuální výzvu a chová se podle evropské humánní tradice zahrnující
i pohostinnost. Právo asylu je tradiční součástí ústavního pořádku.

Česká republika spolu s ostatními zeměmi Visegrádské čtyřky se chová k uprchlíkům odmítavě. Osoby, které nejsou obviněny z trestného činu (nelegální vstup na naše území je pouze přestupkem) jsou drženy za podmínek, které silně připomínají vězení. Jsou jim protiprávně odebírány peníze a mobilní telefony a personál se k nim podle četných svědectví chová ponižujícím způsobem. V některých jednotlivých případech se již soudy vyslovily o nelegálnosti takových omezení osobní svobody. Takové chování úřadů je rozporné s lidskou důstojností, kterou i náš právní řád chrání.

Na zasedání Rady Evropské unie český ministr vnitra Milan Chovanec podpořil mj. nepřijatelné chování současné maďarské vlády vzbuzující vážná podezření ohledně dodržování základních práv a svobod. Vláda i opoziční strany s výjimkou jednotlivých politiků dosud odmítaly přijmout společně dohodnuté počty migrantů. V době diktátorských režimů ovládajících naše území (nacistického a komunistického) poskytovaly mimo jiné evropské země útočiště mnoha desítkám tisíc tehdy československých občanů. Dnes bychom s nimi měli být solidární a pomoct jim s péčí o lidi hledající v Evropě útočiště.

Úřady tolerují extremistické projevy vyhrožující mimo jiné trestem smrti aktivistům, kteří se zastávají lidí v nouzi, např. šibenice na demonstracích. Strana Národní demokracie – Ne Bruselu požaduje pozastavení činnosti lidskoprávních organizací a vyšetřování veřejně činných osob pro vlastizradu, aniž by to vyvolalo jakoukoli odezvu úřadů nebo orgánů činných v trestním řízení.
I parlamentní strana Úsvit – národní koalice však vyjadřuje a podporuje xenofobní projevy.

Konstatujeme, že média veřejné služby, zejména Česká televize, dlouhodobě nepřispívala
ke zmírnění vyhrocených xenofobních nálad části obyvatelstva.

Oceňujeme rozsáhlou účast zdejších jednotlivců a občanských iniciativ poskytujících praktickou pomoc uprchlíkům na různých místech u nás i v zahraničí.

Současné jednání českých úřadů poškozuje dobré jméno republiky, je nehumánní a rozporné s ústavními principy. Český helsinský výbor takové chování odmítá a žádá nápravu.

Členové předsednictva ČHV:

 • Táňa Fischerová, předsedkyně ČHV
 • Selma Muhič Dizdarevič
 • František Kostlán
 • David Salač
 • Dana Syslová
 • Ivan Štampach
 • Václav Trojan
 • Rudolf Vévoda
 • Lucie Rybová, ředitelka ČHV

Na vědomí:

předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka; ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier; ministr vnitra Milan Chovanec; předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch; předseda Poslanecké Sněmovny ČR Jan Hamáček

Kontakt:

 • Mgr. Lucie Rybová
 • Tel.: (420) 602 646 940
 • E-mail: lucie.rybova@helcom.cz

Tisková zpráva je ke stažení ve formátu PDF zde.

Komentáře

Tisková zpráva: Stanovisko Českého helsinského výboru k situaci uprchlíků — 3 komentáře

 1. Už mám vyloženě odpor k těmto zprávám na téma ,,jak jsme v Čechách xenofobní“ Členové představenstva ČHV, není Vám z toho co píšete zle ? Nemáte těžké svědomí ? Viděli jste alespoň některé z mnoha videí jak v sousedních zemích doplácí na multikulti ? Co takhle dokument ČT o člověku, který se infiltroval do Pražské mešity ? https://m.youtube.com/watch?v=m3_eXJUe398
  Nechci být zbytečně skeptický, ale čekají nás těžké časy a měli bychom my, neislámisti držet spolu. Hezký den. MT

 2. Dobrý den,
  zrovna jsem na služební cestě v Berlíně a nemám pocit, že by tu multi-kulti byl nějaký extrémní problém; to samé v Londýně.
  Jistě, určité komplikace to přináší, ale život je přeci o tom snažit se hledat cesty, v tomto případě k oboustranně prospěšnému soužití a ne o tom stavět kolem sebe zdi a omotávat se ostnatým drátem.
  Je to opravdu k pláči/smíchu – zbytky Berlínské zdi ještě stojí a už bychom tu chtěli mít novou.
  A to ani nemluvím o chybějící empatii a odpornému cynismu, který se jak hnědý smrad rozlézá po myslích lidí.
  Takže; díky moc za vaši iniciativu navzdory všem odvážným českým světem protřelým islamobijcům.
  Aleš Slavíček

 3. MT, pokud někdo z nás, signatářů stanoviska má špatné svědomí, tak rozhodně ne proto, že jsme se zastali běženců a kritizovali české úřady za chování k nim.

  Já osobně jsem hrdý na to, že se držím osvědčených evropských tradičních hodnot pomoci bližním v nouzi a solidarity. A je mi smutno z nahnědlých bojůvek, které rozvracejí tradční křesťanské a humanistické hodnoty naší civilizace.

  Zkuste se rovněž podívat do nějakého slovníku, co znamená slovo „islamista“.

  Soužití lidí různých kultur je, Aleši Slavíčku nesnadné. Ale společně, Vy i já, a myslím, že i další členové ČHV vidíme teď jako první pomoc v nouzi. Proto díky, že jste se zapojil do debaty.

  Pokud by se nějaký okruh těchto lidí u nás natrvalo usadil, musí se řešit nesnadné otázky sociální péče o ně (podle Listiny základních práv a svbod na celou řadu sociálních služeb státu mají nárok jen čeští občané), plnění povinné školní docházky pro jejich děti atd. Velmi by mne zajímalo, myslí-li vláda i na to.