Statistický úřad odmítá hoax o Romech, ze kterého vychází Okamura

Poslanec Tomio Okamura před několika dny znovu nenávistně zaútočil na Romy. Tvrdí například, že se počet Romů v ČR za posledních 14 let zdvojnásobil a tento růst romské populace je podle něj jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku. Okamura zjevně vychází z hoaxu, který po internetu koluje už déle než rok. Včera se v tiskové zprávě proti podvrženým statistikám ohradil i Český statistický úřad v tiskové zprávě:

„Český statistický úřad se důrazně distancuje od internetového příspěvku o statistikách týkajících se romské národnostní menšiny. Již v minulosti upozornil na to, že publikovaný text je mystifikací, resp. že se jedná o hoax.

Předmětná stať s názvem „Kdo se nebojí, sdílí!!!“ nevychází z dat Českého statistického úřadu ani z jiných oficiálních statistik. Informace obsažené v článku nelze verifikovat ani korigovat, jelikož nejsou statisticky sledovány.

Materiál je šířen zejména prostřednictvím sociální sítě Facebook, a to od května 2014. Hojnější výskyt byl zaznamenán nyní, stejně jako dotazy uživatelů dat ohledně povahy a pravosti dokumentu.

ČSÚ disponuje statistikami o národnostech pouze ze sčítání lidu, domů a bytů, které se koná jednou za deset let. Související informace lze nalézt v analýze zpracované na základě výsledků Sčítání lidu, domů a bytů 2011 s názvem „Národnostní struktura obyvatel 2011″.“

Více na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/statisticky-urad-odmita-hoax-o-romech-ze-ktereho-vychazi-okamura

Komentáře

Statistický úřad odmítá hoax o Romech, ze kterého vychází Okamura — 1 komentář

  1. V poslední době propíraný Hoax který udává, že polovina klientů věznic jsou Romové uvádí stará data.
    Podle odborné publikace Mládež a delikvence (ISBN 80-7178-226-2) bylo na začátku 90-tých let z celkového počtu stíhaných osob v ČR 16% Romů, což je skutečně alarmující číslo, při faktu, že počet romů ve společnosti je 200-300 tis. a že polovina (tedy 150 tis.) je mladší 16-ti let. Bratinkova zpráva uváděla, že v okrese Teplice tvoří romská komunita 7% obyvatel, podle hodnocení teplické kriminální služby se však romové podíleli na 60% veškeré trestné činnosti, z pachatelů přepadení to bylo dokonce 80% Romů.
    Romové na začátku 90-tých let podle Marešové (1993) představovali polovinu stíaných a vyšetřovaných recidivistů.
    Tolik data podle publikace Mládež a delikvence, Matoušek, Kroftová, 1998.
    Vzhledem k různým projektům na prevenci kriminality a začleńování sociálně slabších se naštěstí tato nepříznivá statistika jistě snižuje. Vynaložené miliardy korun přinášejí již dnes své ovoce.