Spor o nezletilé dítě: Na základě rozhodnutí soudu nesmí matka své dítě vůbec vídat

Společnost pro právní stát zpochybňuje rozhodnutí soudu, kvůli kterému nesmí matka své dítě vůbec vídat. Spolek tvrdí, že se s velkou pravděpodobností jedná o trestnou činnost páchanou v organizované skupině. Matka navíc disponuje zvukovým záznamem dokazujícím, že otec je v kontaktu se znalcem i opatrovnicí nezletilé.

Usnesením Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou bylo na základě návrhu Městského úřadu ve Žďáru nad Sázavou rozhodnuto o předání nezletilé do péče jejího otce. Rozhodnutí poté bylo potvrzeno usnesením Krajského soudu v Brně.

Soud rozhodoval mimo jiné i na základě posudků znalců o psychickém stavu matky. Posudků je v celém případu velké množství a odporují si. Dva znalci v roce 2016 vyhodnotili oba rodiče jako jedince bez duševní poruchy, schopné péče o nezletilou, dnes šestiletou dceru.

O rok později, tentokrát pro účely trestního řízení, si nechala policie vypracovat opět dva posudky znalců ze stejných oborů. Obě znalkyně ovšem hodnotily pouze duševní stav matky a došly k naprosto odlišným závěrům. V psychiatrickém posudku stálo, že matka trpí „závažnou poruchou osobnosti s převahou narcistických, paranoidních, pasivně agresivních, histrionských a nezralých rysů“. Obsah psychologického posudku byl podobný.

V roce 2018 byl vypracován další znalecký posudek ohledně stavu matky, z něhož vyplývá, že ani jeden z rodičů netrpí žádnou duševní poruchou nebo chorobou.

„Navzdory závěrům revizních znaleckých posudků nechal v platnosti i na minimum omezený asistovaný kontakt matky s dcerou, a to v rozsahu jediné hodiny jednou za dva týdny. Toto rozhodnutí nemá nic společného se soudcovskou nezávislostí, ale mnohem spíše naplňuje skutkovou podstatu trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ uvádí předseda Spolku Václav Budínský.

Více na: http://www.ceska-justice.cz/2019/02/spor-dusevni-zdravi-matky-spolecnost-pravni-stat-podala-trestni-oznameni/

Komentáře jsou zakázány.