Soudci varovali před dalším selháním justičního systému kvůli hromadným žalobám

Soudci varovali před dalším selháním justičního systému, které by mohlo být způsobeno nepromyšleným zavedením zákona o hromadných žalobách. Soudní funkcionáři Luboš Dörfl a Jiří Grygar vidí na systému hromadných žalob pozitivum v tom, že se soudy budou zabývat organizovaným a definovaným způsobem kolektivními nároky. Na druhou stranu se ale obávají jakýchkoliv změn v justici, a to především z toho důvodu, že v minulosti měly zavedené změny v konečném důsledku často negativní charakter.

„Když se zaváděly exekuce, několik právníků k tomu přistoupilo průmyslově a ovládli trh. Všichni se divili. Pak se znovu divili insolvencím,“ varoval Jiří Grygar.

Podle Luboše Dörfla je podstatné správně nastavit systém, který bude vymezovat přístupnost a použitelnost principů opt-in a opt-out. Velmi nejasná je dle něho otázka, zda soudci budou mít vůbec čas se hromadnými žalobami zabývat, jelikož jsou již nyní velmi zahlceni několika případy.

Jiří Grygar především kritizoval legislativce z ministerstva spravedlnosti pro neprovázanost návrhu zákona o hromadných žalobách s insolvečním zákonem, s jehož novelou návrh vůbec nepočítá, ačkoli ministerský návrh zákona o hromadných žalobách z insolventního zákona očividně částečně vychází. Jiří Grygar rovněž upozornil na situace, pro jejichž řešení nemá návrh věcného záměru zákona o hromadných žalobách žádný nástroj.

Více na: http://www.ceska-justice.cz/2018/11/soudci-varovali-pred-vyvolanim-dalsiho-selhani-justicniho-systemu-rozsahlymi-hromadnymi-zalobami/

Komentáře jsou zakázány.