Soud přiznal zdravotní sestře odškodnění kvůli poškození pověsti ze strany médií

Zdravotní sestru Marešovou policisté na základě znaleckého posudku obvinili z vraždy šesti pacientů rumburské nemocnice. Zdravotní sestra ale vinu od počátku odmítala a nakonec u soudů uspěla, když ji v roce 2016 zprostily obžaloby.

Teď Věra Marešová vyhrála i první soud s mediálním vydavatelstvím Czech News Center, která vydává například bulvární deník Blesk. Společnost jí má kvůli tomu, že její novináři nectili presumpci neviny, podle zatím nepravomocného rozsudku zaplatit 840 tisíc korun.

Jeden článek ho tak může přijít na 20 tisíc korun. Soud ale také uvádí, že pro Czech News Center celková částka 840 tisíc nemá výraznější finanční dopad. Tržby společnosti z prodeje novin, časopisů a inzerce byly v roce 2017 více než 1,9 miliardy korun. Tedy v průměru 5,2 milionu za den.

Novináři poškodili Věru Marešovou podle rozhodnutí soudu tím, když o ní ve 111 článcích psali jako o sestře Smrt a v titulcích o ní psali například takto:  „Sestra Smrt jde znovu za mříže: Vraždila čtyři roky!“ „Sestra Smrt putuje k soudu: Zabíjela, protože ji pacienti obtěžovali!“

Podle soudu měla bulvarizace případů ze strany novinářů z vydavatelství Czech News Center na zdravotní sestru nevratný dopad. „V očích značné části populace se označení, které o ní žalovaná šířila, už nikdy nesmyje,“ uvedl soudce Kobera.

Marešová u soudu popsala, že se musela z Rumburku odstěhovat. Tři roky marně hledala práci. Teď již pracuje v nemocnici, kde ale pouze připravuje nástroje před operacemi.

Kvůli kauze přišla o kamarády, přítele, případ zásadně ovlivnil i její rodinu. Nebyla pozvána třeba na oslavu narozenin své švagrové.

U soudu také popsala, že když byla ve vazbě, řvali na ni, že je sestra Smrt. Jindy ji zdravotní sestra v litoměřické nemocnici zase nechtěla ošetřit. A když ji jednou vedl dozorce po vazební věznici, tak jí řekl, že na ni čeká poprava.

Věra Marešová se soudí o miliony také s dalšími mediálními vydavatelstvími. Po státu pak chce za neoprávněné stíhání odškodnění ve výši necelých pěti milionů korun.

Více https://www.seznamzpravy.cz/clanek/soud-spocital-novinam-ucet-za-sestru-smrt-o-nevinne-psaly-111krat-jako-o-vrahovi-66160?dop-ab-variant=7&seq-no=1&source=hp

Komentáře jsou zakázány.