Škrty ve financování orgánů OSN mohou vážně ohrozit kontrolu dodržování lidských práv

Šest orgánů OSN pro lidská práva čelí vážným a neočekávaným rozpočtovým škrtům, které ohrozí další monitorování a přezkumy toho, jak jednotlivé země naplňují mezinárodní závazky ve věcech předcházení rasové diskriminaci, mučení a jiným závažným formám porušování lidských práv. Další přezkoumání mělo proběhnout už na podzim tohoto roku, ale může dojít k výraznému zpoždění. Zároveň je to znepokojující signál i pro přezkumy naplánované na další rok. Informoval o tom v polovině května server TheGlobePost.com.

„Je bezprecedentní, že právně závazný systém, jako jsou orgány smluv, založené na úmluvách, podepsaných a ratifikovaných členskými státy, není schopen vykonávat svou práci v oblasti ochrany lidských práv a sledování státních stran úmluv,“ řekl k situaci už dříve Jens Modwig, který předsedá Výboru proti mučení a dodal, že zpoždění nebo přímo zastavení monitoringu a přezkumů v oblasti dodržování lidských práv v jednotlivých zemí „by podkopalo důvěru v nezávislé expertní systémy“ jako celek.

Krize financování je způsobena kombinací pozdních plateb členských států OSN a škrty v rozpočtu na pracovní cesty odborníků OSN na lidská práva.

Více na: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/skrty-ve-financovani-organu-osn-mohou-vazne-ohrozit-kontrolu-dodrzovani-lidskych-prav-v-clenskych-statech

Komentáře jsou zakázány.