Senát přijal rezoluci k pronásledování hnutí Falun Gong v Číně

Dne 20. března 2019 Senát Parlamentu České republiky rázně odmítl pronásledování členů hnutí Falun Gongu, křesťanů a ujgurů čínským režimem.

Rezoluce, která byla nakonec Senátem schválena poměrem 39:3, vyzývá také prezidenta Miloše Zemana, ministra zahraničí a předsedy obou parlamentních komor k důslednému uplatňování požadavků na zastavení pronásledování náboženských a národnostních menšin, propuštění vězňů svědomí, k dodržování a ratifikování mezinárodního paktu o lidských právech.

Český helsinský výbor, který usiloval o přijetí rezoluce Senátu,  vydal podpůrné stanovisko a aktivně se zúčastnil veřejného slyšení v Senátu koncem uplynulého roku, přijetí rezoluce vítá a doufá, že všichni čelní představitelé našeho státu budou jednat se zástupci Čínské vlády v duchu rezoluce  a zasadí se  o propuštění vězňů svědomí a zastavení obchodování s lidskými orgány za účelem zisku.    

Falun Gong je nejpronásledovanější skupinou lidí v Číně, již v roce 1999 čítala přibližně 100 milionů Číňanů. Lidé, kteří se drží učení této budhistické školy, jsou čínským režimem pronásledováni a násilně „převychováváni“ ve vězeňském systému.

Statistiky shromážděné pracovní skupinou pro lidská práva publikované na stránkách Falun Dafa Information Center uvádějí následující čísla: 450 000 až 1 milion následovníků Falun Gongu je zadržovaných ve vězeňském systému Laogai, 87 000 zdokumentovaných případů mučení, 4 258 zdokumentovaných obětí na životech. 

Na jednání Senátu promluvila také předsedkyně Asociace Falun Gong ČR Veronika Sunová. „Dnes je velký den. Dnes máte příležitost dát naději lidem, kteří jsou i v tomto okamžiku krutě mučeni. Můžete psychicky posílit miliony lidí, kteří již téměř 20 let čelí krutému pronásledování jen proto, že věří v hodnoty pravdivosti, soucitu a snášenlivosti,“ řekla paní Sunová českému senátu. „Máte možnost vyslat signál, který třeba odradí některé jednotlivce od páchání zločinů.“  

Podle senátora Pavla Fischera za zdmi koncentračních táborů neexistuje právo. „Člověk se tam stává nositelem orgánů. Orgány jsou odebírány zdravým živým lidem, a to proto, aby se v největší kvalitě předávaly dál. Není náhodou, že tyto lágry jsou velmi blízko nemocnicím, aby nedocházelo ke znehodnocení biologického materiálu,“ řekl Fischer.

Podle senátora Hampla trvalo hodně dlouho, než se podařilo získat do té míry přesvědčivé informace. „Dnes už nemáme pochyby o tom, že byli a jsou příznivci hnutí Falun Gong v Číně, a možná další skupiny obyvatel, zneužíváni, a to dokonce velmi hromadně,“ dodal Hampl.

O těchto případech jednaly také Evropský parlament v letech 2013 a 2016 a Sněmovna reprezentantů USA v roce 2016. Oba vrcholové orgány potvrdily, že zprávy o násilných odběrech orgánů od zadržovaných následovníků Falun Gongu jsou „důvěryhodné“.

Petici podpořili také nevládní organizace Český helsinský výbor a Amnesty International, nebo osobnosti, jako bývalý ministr kultury Daniel Herman  nebo bioetik Univerzity Karlovy Jan Payne a další.

Více k průběhu projednávání viz.:  http://www.epochtimes.cz/2019032124700/CR-Senat-se-postavil-proti-cinskemu-rezimu.-Vyzyva-k-ukonceni-nasilnych-represi-a-propusteni-politickych-veznu.html

Komentáře jsou zakázány.