Schůze představitelů evropských krajně-pravicových stran vyvolala v Praze protesty

Ve dnech 15. a 16. prosince 2018 vypukly v Praze protesty proti setkání představitelů evropských krajně pravicových politických stran. Setkání představitelů, mezi nimiž byla i Marine Le Pen či Gert Wilders, bylo uspořádáno Tomiem Okamurou a jeho politickou stranou Svoboda a přímá demokracie (SPD).

 Tomia Okamura  po setkání zveřejnil na svém facebookovém profilu nepravdivé informace, které se týkaly údajného napadení účastníků setkání některým z protestujících. Organizátoři protestu však proti obvinění vznesli námitky a ani videozáznamy z protestů internetové televize DVTV nic podobného nezaznamenaly.

Podle sociologa Václava Štětky se názory, které se dříve objevovaly na okraji veřejného diskurzu, čím dál více přibližují do centra. Projevy a názory, které byly dříve považovány za xenofobní, nenávistné nebo rasistické a které byly dříve společnosti odmítnuty, jsou nyní jedním z hlavním témat na sociálních sítí a vyplňují hlavní média.
Lucie Rybová, ředitelka Českého helsinského výboru rovněž považuje nárůst xenofobních a rasistických prohlášení za alarmující.
Mezi obhájci lidských práv je kriminální stíhání nenávistných příspěvků stále kontroverzním tématem.

Více na: https://monitor.civicus.org/newsfeed/2018/01/17/european-far-right-meeting-protests-prague/

Komentáře jsou zakázány.