První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá konferenci i pietní akt v přímém přenosu

Slavnostní ceremoniál 2. srpna přímo v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi pořádá Centrální rada německých Sintů a Romů, Sdružení Romů v Polsku ve spolupráci s muzeem v Osvětimi. Letos se 75. výročí zúčastní pamětníci, přeživší, jejich příbuzní, zástupci vlád z celého světa a delegace mezinárodních organizací.

V noci z 2. na 3. srpna roku 1944 zavraždili nacisté v plynových komorách koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka téměř 2 898 Romů a Sintů. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen ztěží odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Romové z celé Evropy si proto tento den připomínají jako Památný den romského holocaustu. Tento den byl oficiálně vyhlášen Evropským parlamentem v roce 2015 jako „Evropský den památky romského holokautu“ připomínající 500 000 Sintů a Romů zavražděných v nacistické okupované Evropě.

Více na   http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/zahranicni/budeme-vysilat-zive-1.a-2.srpna-z-polska-konference-a-pietni-akt-u-prilezitosti-pamatneho-dne-romskeho-holocaustu

Komentáře jsou zakázány.