Prchající ukrajinské Romy ubytoval slovenský pastor v kostele. Narážejí na předsudky, říká

Slovenský pastor Marek Gombar ubytoval ve svém kostele přes tři sta Romů prchajících z Ukrajiny. Po začátku ruské invaze na Ukrajinu se v řadě okolních zemí zvedla veliká vlna solidarity vůči uprchlíkům z válečných oblastí, Romové však podle Gombára, který je sám romského původu, narážejí někdy na předsudky.

Všichni Romové jsou převážně z města Užhorod. Gombar přiznal, že nečekal, že uprchlíků dorazí takové množství. „Nebyli jsme na to připravení, nezvládali jsme to organizačně,“ vylíčil.

Podle pastora lidé ze začátku pomáhali všem uprchlíkům, teď je to ale jinak. „Převážně teď prchají chudí Romové z osad. Měli jsme tu autobus, který přijel na místo, a když řidič viděl, že jsou to Romové, řekl nám, že máme počkat na další dva autobusy, které nás vezmou,“ popsal pastor. „Jenže žádné další autobusy pro uprchlíky nedorazily,“ dodal.

Také na hranici v obci Vyšné Nemecké evidují romské uprchlíky, kterým prý nikdo celý den nepomohl. Ti pak nevědí, co mají dál dělat nebo na koho se obrátit.

Více na: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/prchajici-ukrajinske-romy-ubytoval-slovensky-pastor-v-kostele-narazeji-na-predsudky-rika-40389053

Komentáře jsou zakázány.