Pravomoci prezidenta mohou být omezeny

Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier uspěl na vládě se svým návrhem na změnu ústavy. Novela okleští některé pravomoci prezidenta, naopak zjednoduší podmínky pro podání žaloby na hlavu státu.

Novela zákona počítá například s tím, že by prezident nově potřeboval ke jmenování členů bankovní rady České národní banky souhlas Senátu. Zjednodušit by se měly podmínky pro podání žaloby na prezidenta. Zatímco dosud bylo nutné, aby takovýto krok schválila třípětinová většina Senátu i Sněmovny, nově by stačila ústavní většina alespoň u jedné komory. Návrh zároveň stanoví, že vláda určuje vnitřní a zahraniční politiku státu. Cílem je předejít možným sporům s prezidentem v oblasti zahraniční politiky. „Novela obsahuje pouze pravomoc prezidenta ratifikovat, nikoli sjednávat smlouvy, což odpovídá praxi, tak to prostě probíhá, že smlouvy stejně sjednává vláda,“ doplnil Dienstbier.

Novinkou bude také zavedení klouzavého mandátu pro poslance. To znamená, že pokud by se poslanec stal ministrem, ve sněmovní lavici by jej zastoupil náhradník. Novela také upřesňuje některé formulace, jako například že demise premiéra je zároveň demisí celé vlády.

Více na http://www.novinky.cz/domaci/371245-dienstbier-na-vlade-protlacil-zmeny-ustavy-chce-osekat-pravomoci-prezidenta.html

Komentáře jsou zakázány.