Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se koná symbolicky na Den lidských práv

Poslední rozloučení s Petrem Uhlem se uskuteční ve strašnickém krematoriu 10. prosince –  symbolicky na Den lidských práv. Ve stejný den v roce 1988 se na francouzském velvyslanectví v Praze uskutečnilo památné setkání disidentů s francouzským prezidentem Françoisem Mitterandem, kterého se zúčastnil i Uhl.

Novinář a publicista, někdejší disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i v polistopadové éře zasazoval o ochranu lidských práv, zemřel 1. prosince. Bylo mu 80 let. Rozloučení, které má být podle jeho rodiny oslavou naplněného života statečného člověka, bude možné sledovat i před velkou obřadní síní na obrazovkách.

„Přijďte prosím všichni, kdo jste ho měli rádi, a společně oslavme jeho naplněný život. Obřad se bude konat ve velké obřadní síni ve strašnickém krematoriu dne 10. prosince 2021 v 15 hodin,“ napsal syn Michal Uhl na svém facebookovém profilu.

Uhl společně se svoji ženou patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu. Kvůli svému přesvědčení strávil za normalizace devět let svého života ve vězení a ani v polistopadové době nepřestal s hájením lidských práv.

Uhl byl spoluzakladatelem, signatářem a aktivistou Charty 77, stál také u zrodu Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Po listopadu 1989 se zapojil do práce v Občanském fóru (OF), za které byl v roce 1990 zvolen jako člen Levé alternativy poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění. Začátkem 90. let vedl Československou tiskovou kancelář, řadu let působil jako komentátor deníku Právo.

V 90. letech byl členem Občanského hnutí, mezi roky 2002 a 2007 byl ve Straně zelených, za kterou v roce 2006 kandidoval do Sněmovny, poslancem se ale nestal. Za sociálnědemokratického kabinetu Miloše Zemana se stal vládním zmocněncem pro lidská práva.

Petr Uhl byl také řadu let členem Českého helsinského výboru a stál při jeho založení. Poslední rozhovor s ním, nejen o historii, ale i o současnosti ČHV, vedl Mikuláš Vymětal. Rozhovor vyšel v publikaci Svobodní a sobě rovní – 33 let boje za lidská práva. 

https://protestant.evangnet.cz/kritika-lidskopravnich-nehoraznosti-i-ucinna-pomoc

https://www.zbozi.cz/vyrobek/svobodni-a-sobe-rovni-lucie-rybova-mikulas-vymetal-2021-brozovana/#utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=DRTG_produkty&utm_content=Prohlizeli+produkty+%5b1%5d&project=Zbozi_MKT

Více na   

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/posledni-rozlouceni-s-petrem-uhlem-bude-symbolicky-na-den-lidskych-prav/2127965

Komentáře jsou zakázány.