Pokud bude mít Evropská komise důkazy, zváží zrušení letního času

Evropská komise by mohla zvážit svůj postoj v otázce střídání letního a zimního času v EU, musí ale předtím dostat jasné důkazy o vlivu těchto změn na zdraví či na dopravu. V odpovědi na dotaz lidoveckého europoslance Pavla Svobody (KDU-ČSL) to ve čtvrtek v Evropském parlamentu uvedla eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová.

„Pokud budeme mít nové důkazy a systematičtější přístup, v takovém případě budeme připraveni naše stanovisko zvážit,“ uvedla eurokomisařka.

Šéf parlamentního právního výboru Svoboda se spolu se svým německým kolegou Michaelem Cramerem, předsedou výboru pro dopravu, ptal komise mimo jiné na to, kdy dopad změny času na dopravu, spotřebu energie a další oblasti znovu přezkoumá.

Názory států se různí

Změnou času se zabývá směrnice z roku 2001, která stanoví společné datum na jaře a na podzim, kdy je třeba posunout hodiny nejprve o hodinu napřed a poté zpět, aby se využilo sezónního denního světla. Občané EU v minulých letech předložili řadu petic za zrušení letního a zimního času.

Komise si je podle Bulcové těchto iniciativ vědoma. Dosavadní studie ale přinesly smíšené výsledky, ze kterých nelze vyvodit nic přesvědčivého. Nejednoznačný je podle ní i postoj zástupců jednotlivých členských zemí EU, se kterými hovořila. Brusel tudíž nevidí důvod směrnici v dohledné době revidovat.

Svoboda, který na jaře podnítil společné slyšení několika výborů, ve čtvrtek s odvoláním na stanoviska devíti univerzit upozornil, že střídání času způsobuje zdravotní obtíže zhruba pětině Evropanů. Přímé a nepřímé náklady na zdravotní následky prý univerzity odhadly na 131 miliard eur. „V oblasti energetiky dnes žádný důvod (pro zachování změny času) neexistuje… totéž platí pro dopravu,“ prohlásil.

Více na http://www.novinky.cz/ekonomika/384802-brusel-zvazi-zruseni-letniho-casu-musi-mit-ale-dukazy.html

Komentáře jsou zakázány.