Parlamentem neprošlo úplné zrušení vyplácení dávek v poukázkách. Změna se týká jen některých příjemců pomoci v hmotné nouzi

Poté, co se vyplácení příspěvku v poukázkách ukázalo jako problematické, schválil parlament, aby lidé, kteří žijí v domovech důchodců nebo jsou povinně na dietě, nedostávali část příspěvku na živobytí ve formě poukázek namísto peněz. Důvodem, proč začalo od loňského roku vyplácení částí dávek v poukázkách, byla snaha o zamezení zneužívání dávek. Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, dostávají v poukázkách 35 až 65 procent této dávky.

Problém, který se váže k vyplácení dávek v poukázkách, je ten, že jsou mnozí příjemci dávek nuceni k výrazně dražším nákupům, některé zboží a služby si nemohou koupit vůbec. Poukázkami například nelze nakupovat v obchodech v menších obcích, a příjemci tak utrácejí víc peněz za cestu do obchodu nebo za ně nemohou nakupovat obědy ve školních jídelnách.

Úplné zrušení poukázek podpořila také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. „Také mi vadí zneužívání dávek. Ale spíše to vidím v černé práci,“ řekla Maláčová a dodala, že vyplácení dávek v poukázkách vnímá jako znepříjemňování života těm nejchudším. 

Změna tak, jak prošla parlamentem, začne platit jen za podmínky, že ji schválí Senát a podepíše prezident. Se současnou podobou změny ale souhlasili poslanci všech devíti stran.

Zdroj: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/poslancum-se-nepodarilo-zcela-zrusit-vyplaceni-davek-v-poukazkach-zmena-se-tyka-jen-nekterych-prijemcu-pomoci-v-hmotne-nouzi

Komentáře jsou zakázány.