Osmdesát procent nezaměstnaných lidí považuje veřejné práce jako trest za nezaměstnanost

V nové knize ekonomky Ilony Švihlíkové s názvem Přelom expertka jasně říká, že se nacházíme ve zlomové době krize kapitalismu a může to skončit všelijak. Hovoří o pracovní šikaně i o tom, jak by moderní technologie mohly rozložit současný ekonomický systém. Kapitalistické ekonomiky mají problém, neví co s lidmi. Tak lze ve stručnosti popsat myšlenku ekonomky Ilony Švihlíkové, která prohlašuje, že bohatí kapitalisté neustále bohatnou, zatímco ti chudí dál chudnou. Jedním z důvodů může být i to, že kapitalistický systém ještě nevyřešil otázku, co s pracovníky, které kvůli technologiím už nepotřebuje v průmyslu. A to ještě navíc technologická revoluce zůstala podle ekonomky jaksi v půli cesty.

Se zhoršující se situací se dají čekat další kroky, jejichž náznaky již zaznívají ve vedlejších zemích jako je např. Maďarsko: Pracovní tábory jako trest pro ty, kteří „nechtějí pracovat“. Je to taková upgradeovaná verze pracovní šikany, kterou se v ČR také pokoušel zavést bývalý ministr Drábek. Nucené práce jako trest za nezaměstnanost v hlídaných táborech s dráb(k)y. Maďarský návrh na omezení volebního práva lidem bez práce, který rezonoval s náladami vůči Romům. Toto opatření, pomocí něhož by bylo možné odstranit vliv nezaměstnaných na politickou sféru a degradovat je jako občany druhého řádu (či jako ne-občany), je dosti staré a bude pravici velice blízké – navrhoval ho koneckonců již F. Hayek. Rozklad společnosti a la americký Detroit. Detroit je určitým modelem toho, jak vypadá ekonomická apokalypsa v malém. Rozrůstání ghett, gangů a na to navazující represe, jejíž použití je pro elitu důležité. Přebyteční lidé jako budoucí vězni, dárci orgánů apod. Autor Z. Bauman již před lety napsal, že vězení je ve Spojených státech alternativou k zaměstnání. Přebytečné lidé jsou využívány v konfliktech, lidé jsou najímáni jako žoldáci apod.

Více na http://www.krajskelisty.cz/praha/7531-osmdesat-procent-lidi-bez-prace-a-nucene-prace-jako-trest-za-nezamestnanost-to-se-muze-lehko-stat-cerny-scenar-z-nove-knihy-ekonomky-svihlikove.htm

Komentáře jsou zakázány.