Obchod s chudobou dorazil i na Znojemsko

Lechovice, malá a donedávna poklidná vinařská vesnice u Znojma, padla před třemi lety do oka podnikatelce Věře Faktorové. Rozhodla se tady zakotvit a pokračovat ve svém kontroverzním byznysu postaveném na ubytování sociálně slabých, za které platí příspěvky na bydlení stát.

Podnikatelka Věra Faktorová provozuje svou ubytovnu v bývalých ubikacích JZD, které si pronajala od jedné zdejší občanky. Objekt už na první pohled nevypadá moc vábně a zdá se, že se v něm zastavil čas. Tam, kde dřív přespávali brigádníci z družstva, dnes bydlí lidé, které už nikde jinde nechtějí.

Vesničané proti osazenstvu ubytovny sepsali petici, kterou podepsalo 200 lidí. To je skoro polovina obyvatel. A tak se tím vedení obce musí chtě nechtě zabývat.

Tak trochu absurdní je fakt, že ubytovna stojí na obecních pozemcích. Obec se tak de facto na provozování ubytovny sama podílí tím, že pozemky pronajímá majitelce budov, která je zase pronajímá podnikatelce Faktorové. Nájemní smlouva byla ale uzavřená už před lety a napsaná je tak šikovně, že je těžké ji vypovědět. „Nájemní smlouva se, myslím, nedá vypovědět. Je uzavřená na dobu existence těch staveb na obecních pozemcích,“ říká starostka Lechovic Žaneta Dohnalová.

Lechovice ale nejsou první zastávkou podnikatelky Faktorové. Postupně prošla už třemi vesnicemi v okolí, kde provozovala podobná zařízení. Naposled v Dyjákovicích, kde se jí snažili zbavit dva roky. Nakonec museli za 4 miliony korun koupit objekt ubytovny a paní Faktorovou i s jejími svěřenci vystěhovali.

Podnikatelka Faktorová ale svůj byznys obhajuje a nespatřuje na něm nic nemorálního. „Já to vnímám jako sociální službu, jako pomoc těm lidem. Spousta lidí v dnešní době nestačí zaplatit nájem, nestačí poplatit všechny ty poplatky. Tím pádem zůstává na ulici a tahle ubytovna je jediná možnost, jak přežít,“ namítá Věra Faktorová.

Více na https://www.seznamzpravy.cz/clanek/obchod-s-chudobou-dorazil-i-na-znojemsko-vesnicane-se-bouri-79235?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk

Komentáře jsou zakázány.