Na demonstraci proti imigrantům zasahovali těžkooděnci

Státního svátku využily včera některé politické strany a hnutí na řadě míst republiky k uspořádání demonstrací protiimigrantské vlně směřující do Evropy, islámu i politice EU. Většinu akcí – v Praze, Brně, Ostravě a Ústí nad Labem – svolal Blok proti islámu a Úsvit-Národní koalice. V Liberci, kde se také demonstrovalo mimo jiné proti přistěhovalcům, byl hlavním řečníkem předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura.

V Praze, Brně a několika dalších městech se sešly stovky lidí na demonstracích proti migraci, v Brně jich podle policejního odhadu bylo asi 1500. V Praze od sebe policejní těžkooděnci oddělili skupiny odpůrců islámu a EU od skupiny příznivců migrantů, akce v ostatních městech se obešly bez vážnějších incidentů. Do 16:00 většina shromáždění skončila. V celé republice se sešly odhadem tři tisíce lidí.

V Praze demonstrace začala ve 14:00 a do půl hodiny muselo oba tábory od sebe oddělit několik desítek těžkooděnců, kteří mezi nimi zůstali stát. Podle neoficiálních odhadů přítomných policistů bylo na náměstí minimálně 300 lidí. Demonstrace skončila zpěvem české hymny. Před tím zazněla z pódia hesla jako například Zastavme islamizaci ČR a Evropy.

Protipřistěhovaleckou demonstraci přijel do Prahy podpořit předseda německého hnutí Pegida kritizujícího islám Lutz Baumann. Účastníci jej přivítali bouřlivým potleskem a skandováním. „Je důležité, aby nyní spolupracovali všichni evropští vlastenci, abychom mohli čelit této hrozbě. Jsme silní a dokážeme,“ řekl mimo jiné Baumann. Akci přijeli podpořit i motorkáři.

„Ne islámské invazi, ne německé diktatuře“

Nejvíc lidí přišlo v Brně. „Akce má upozornit na velké nebezpečí pro Evropu, kterou představuje valící se vlna islámských migrantů,“ řekl ČTK mluvčí Bloku proti islámu David Štěpán. Lidé přišli s transparenty, na kterých bylo napsáno: Ne islámské invazi, ne německé diktatuře. Ne okupaci Evropy islámem. Další lidé měli transparenty se slovy: Stop islamizaci Evropy nebo Sebevražda Evropy nesmí být náš vzor, Ano žalobě proti kvótám. Mezi patnácti sty účastníky demonstrace bylo i 70 motorkářů, kteří byli vidět i na demonstracích v některých dalších městech.

V Ústí nad Labem se shromáždilo asi 400 lidí, vidět byla mezi jinými i vlajka s nápisem „Národní odpor“, což je neregistrovaná neonacistická organizace. Kromě zástupců Bloku proti islámu a Úsvitu – Národní koalice se na pódiu objevil i ústecký senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši). Policie nasadila antikonfliktní týmy, kriminalisty v civilu i speciální vůz pro monitoring demonstrací, ale nezasahovala.

V Liberci se na demonstraci proti islamizaci Evropy a za vypsání referenda o vystoupení z EU na náměstí před radnicí sešlo zhruba 350 lidí, z toho asi 70 účastníků přijelo ve skupině na motocyklech. Hlavním řečníkem byl poslanec Tomio Okamura. Souběžně se konala i demonstrace na podporu uprchlíků, na níž dorazilo asi 40 lidí. „Akce je zatím bez konfliktů,“ řekla před 16:00 krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková. Jednomu hrozícímu incidentu ale museli zamezit těžkooděnci, když se část účastníků demonstrace proti údajné islamizaci vydala ke druhé skupině. Policie zareagovala rychle a těžkooděnci se postavili mezi obě skupiny.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/v-rade-mest-demonstruji-stovky-lidi-proti-migraci-v-praze-zasahuji-tezkoodenci-g02-/zpravy-domov.aspx?c=A151028_145905_ln_domov_sij

Komentáře jsou zakázány.