Muzeum romské kultury převzalo areál vepřína v Letech u Písku od firmy AGPI

 

Stát odkoupil od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku, který stojí poblíž místa, kde býval romský koncentrační tábor. Areál byl převzat zástupci Muzea romské kultury, které je v katastru nemovitosti napsáno jako subjekt, jež s tímto majetkem státu hospodaří. Podle ředitelky muzea Jany Horváthové bude vepřín do roku zbourán. Na místě, kde byl dříve romský koncentrační tábor, vznikne památník romského holocaustu.

„Nyní jsme zde zahájili ostrahu objektu, která bude nepřetržitá včetně hlídacích psů. Spolupráce s firmou Agpi na předávání byla velmi dobrá, a i díky tomu, že areál je připraven k likvidaci, budou následné kroky probíhat dobře,“ řekla novinářům na místě Horváthová.

Nejdříve se uskuteční za 1,5 milionu archeologický průzkum místa, který by měl být hotový do konce června. Během letních prázdnin chce muzeum stanovit kritéria výtvarně-architektonické soutěže na podobu budoucího pietního místa a návštěvnického centra. O podobě památníků se bude diskutovat i 25. dubna na veřejné besedě v obci Lety. „Předpokládáme, že demolice vepřína bude hotová do konce letošního roku,“ podotkla Horváthová.

Stát jedná o podpoře pro stavbu památníku z takzvaných norských fondů ve výši milion eur (asi 25 milionů korun). Demolice vepřína vyjde odhadem na 110 milionů.

Vepřín o rozloze 7,1 hektaru se stavěl od roku 1972. O výkupu a vzniku pietního místa se mluvilo přes 20 let. Památník romského holokaustu by mohl zahrnovat repliku původního baráku, alej nebo mohylu s křížem.

Akcionáři Agpi loni na valné hromadě schválili převod areálu na stát. Proti usnesení valné hromady ale podal žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích minoritní akcionář firmy. Také Ústavní soud přijal v lednu stížnost proti usnesení minulé vlády o odkupu vepřína.

Více na: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/muzeum-romske-kultury-si-dnes-prevezme-areal-veprina-v-letech-u-pisku-od-firmy-agpi

Komentáře jsou zakázány.