Muslimka nemusí zaplatit pokutu za to, že bránila ženě ve fotografování dětí. Pražský magistrát označil rozhodnutí Úřadu městské části Prahy 6 za nesprávné

 

Úřad městské části Prahy 6 uložil muslimce pokutu kvůli tomu, že bránila „amatérské fotografce“, která ji loni v létě fotila na výletě s dětmi v Divoké Šárce. Pražský magistrát označil rozhodnutí Úřadu městské části Prahy 6 za nesprávné.

Muslimka se obávala o bezpečnost svých dětí a ženu opakovaně žádala, aby s fotografováním přestala a snímky vymazala. Následně došlo mezi ženami ke slovní a fyzické potyčce.

Podle Úřadu městské části Prahy 6 se obě ženy dopustily přestupku a dle serveru Aktuálně.cz jim proto vyměřil pokutu, „fotografce“ 500 Kč, muslimce ale dvakrát větší. Muslimka podle něj neměla právo ženě bránit v odchodu.

„Sylvu P. omezila na svobodě tak, že svým tělem bránila v odchodu a dožadovala se jejího setrvání na místě do příjezdu policie. Když žena chtěla jít dál, došlo k vzájemnému napadání ve formě strkání, úderů, držení za krk a vlasy,“ uvádí se v rozhodnutí, které má k dispozici server Aktuálně.cz.

Muslimka se odvolala k Magistrátu hlavního města Prahy a ten jí dal za pravdu. Podle něj Praha 6 pochybila například špatnou interpretací paragrafu zabývajícím se focením na veřejnosti a ochranou osobních údajů, neboť na fotografiích byly kromě žen v šátku i jejich děti, u kterých šlo rozpoznat obličej.

„Neoprávněným zásahem bylo pořízení fotografie a dotčené osoby měly ve světle uvedeného právo na to, aby Sylva P. fotografii odstranila,“ píše podle serveru Aktuálně.cz magistrát v rozhodnutí.

Stejně tak měla podle magistrátu žena právo „fotografku“ zadržet do příjezdu policie. „Magistrát je stejně jako odvolatelka toho názoru, že postupovala v rámci svépomoci v souladu s ustanovením občanského zákoníku. Ten připouští, že každý si může přiměřeným způsobem pomoci ke svému právu sám,“ uvádí se dále v rozhodnutí. Její jednání tudíž považuje za přiměřené.

Rovněž chápe i její obavy ze zneužití fotografií, neboť její vlastní fotografie byla umístěna na rasistickém webu White Media.

Více na: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/muslimka-nemusi-zaplatit-pokutu-za-to-ze-branila-zene-ve-fotografovani-deti-prazsky-magistrat-rozcupoval-nespravne

Komentáře jsou zakázány.