Přečetli jsme za vás

Poslanci EP odsoudili vzestup antisemitismu v Evropě a vyzvali k jeho potírání

Rostoucí míru antisemitismu, rasismu a dalších nenávistných projevů ve členských státech EU včera odsoudil Evropský parlament. Evropskou komisi (EK) europoslanci vyzvali k jejich potírání podobných jevů. Na příčinách nárůstu antisemitismu se nicméně neshodli – jedni ho vidí v nedostatečné osvětě a boji proti diskriminaci, druzí za příčinu paradoxně označují migraci nebo islamismus. Podnětem pro parlamentní debatu přitom byl útok pravicového extremisty na synagogu v německém Halle z října 2019.

Útok v Halle si tehdy vyžádal dva životy. Dalším důvodem pro debatu byl průzkum společnosti Eurobarometr z konce ledna, podle kterého je antisemitismus v Evropě na vzestupu. Průzkum ukázal také rostoucí ochotu evropských Židů emigrovat kvůli bezpečnosti z Evropy.

„Nenávist a rasismus stále existují a ohrožují naši společnost a menšiny, které v ní žijí. Antisemitský útok v německém Halle je jenom nejkřiklavějším příkladem,“ prohlásila na plénu eurokomisařka Věra Jourová, která má v nové unijní exekutivě na starosti dodržování evropských hodnot.

Podle Jourové EK úzce spolupracuje s členskými státy a pomáhá jim s se začleněním evropských směrnic týkajících se boje s rasismem do národního práva. Za jeden z nedostatků v boje s rasismem označila nedostatečnou evidenci nenávistných projevů a slíbila také více evropských peněz do vzdělávání. Nadcházející německé předsednictví v Radě EU bude mít podle ní boj proti antisemitismu za jednu ze svých priorit.

Část poslanců EP za viníky nárůstu rasismu označila populismus, lhostejnost vůči projevům nenávisti a nedostatečnou osvětu.
Při několika příležitostech přišlo v debatě na přetřes Maďarsko. „Před pár dny v Maďarsku defilovali fašisté. A to přesto, že prezident Maďarska byl v Izraeli na oslavách 75. výročí osvobození Osvětimi, kde si státníci řekli, že se holocaust už nikdy nesmí opakovat“, upozornila belgická europoslankyně Frédérique Riesová. Německý europoslanec za Zelené Sergey Lagodinsky uvedl, že dokonce čelní představitelé Maďarska se dnes drží antisemitských klišé.

Na obranu Budapešti vystoupil český poslanec Alexandr Vondra, podle kterého Maďarsko v průzkumech figuruje jako jediná země, kde se snížil počet židovských občanů, kteří uvažují o odchodu ze země. Antisemitismus označil za „megaproblém“, který má ovšem příčinu v migrační politice EU. „Musíme skončit s antisemitskou zahraniční politikou,“ dodal.

Podobný názor sdílí i francouzský poslanec Jean-Paul Garraud, který uvedl, že „nárůst antisemitismu není věcí populistů, ale nárůstu islamismu. To je náš společný nepřítel v 21. století,“ řekl. Více na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/poslanci-ep-odsoudili-vzestup-antisemitismu-v-evrope-a-vyzvali-k-jeho-potirani

Odborníci RE vyzvali ČR k lepšímu boji proti obchodování s lidmi. V ČR patří mezi ohrožené skupiny Romové a pracovníci z ciziny

Česko by mělo zlepšit ochranu a odškodňování obětí obchodování s lidmi. Vyzvala jej k tomu včera ve své zprávě skupina odborníků Rady Evropy známá pod zkratkou GRETA. Česko podle ní v uplynulých letech učinilo v boji proti obchodováním s lidmi důležité kroky, dál je ale co zlepšovat. Právně závaznou konvenci Rady Evropy o boji proti obchodu s lidmi, na jejíž dodržování GRETA dohlíží, Česko ratifikovalo v březnu 2017.

V oblasti prevence by podle odborníků Rady Evropy mělo Česko informovat především ohrožené skupiny obyvatel, obzvlášť příslušníky romské komunity a pracovníky z ciziny. Přijmout by mělo také opatření, která by odradila poptávku po službách obětí obchodování s lidmi.

Odborníci ze skupiny GRETA vyzvali Česko, aby zlepšilo také identifikaci obětí obchodování s lidmi, jejich ochranu a odškodňování, ale i efektivitu vyšetřování a postihu pachatelů. Zdůraznili rovněž, že úřady by neměly oběti obchodování s lidmi trestat za zapojení do nelegální činnosti, k níž byly donuceny.

Podle aktuální zprávy Česko, pokud jde o obchodování s lidmi, je zemí původu, tranzitní zemí i zemí cílovou. Nejčastěji se obchoduje s lidmi kvůli sexu. V uplynulých letech přitom výrazně přibývá obětí z Asie a Afriky. V letech 2016 až 2018 byly téměř polovinou všech identifikovaných obětí děti, které byly nuceny k prostituci nebo byly zneužívány k pořizování dětské pornografie. Vyšší počet migrantů, kteří do Česka přichází v posledních letech za prací, zvýšil podle odborníků Rady Evropy i riziko zneužívání lidí na nucenou práci. Více na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/odbornici-re-vyzvali-cr-k-lepsimu-boji-proti-obchodovani-s-lidmi.v-cr-patri-mezi-ohrozene-skupiny-romove-a-pracovnici-z

Školení žalobců jak efektivně potírat nenávisti na sítích. Od slov není daleko k násilí, varuje Zeman

Zhruba stovka státních zástupců má před sebou školení, jak efektivněji stíhat trestné činy z nenávisti. Odborná příprava je čeká na základě pokynu nejvyššího žalobce Pavla Zemana. Rozhodnutí vychází z dohody, kterou jeho úřad uzavřel s Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Smyslem memoranda je důsledněji postihovat trestné činy, které svou povahou mají vliv na atmosféru ve společnosti.

Bývalý tajemník hnutí SPD Jaroslav Staník dostal loni na jaře podmíněný trest za svůj opilecký výstup na půdě Poslanecké sněmovny. Vulgárně vykřikoval, že homosexualita je nemoc a Romové zaslouží plynovou komoru. Policie prověřuje rasistické výroky poslankyně SPD Karly Maříkové o imigrantech. Několik lidí policie stíhá také za projevy souhlasu s teroristickými útoky v městě Christchurch na Novém Zélandu nebo s činem Anderse Breivika.

To jsou v poslední době jedny z nejvýraznějších slovních trestných činů z nenávisti, jimiž se policie zabývá. Případ zpěváka Radoslava Bangy naopak ukazuje, že ne všechny takové delikty se vyšetřují důsledně. Za gesto protestu vůči kapele Ortel se na Bangově profilu na sociální síti Facebook sešly stovky nenávistných příspěvků včetně výhrůžek smrtí, u soudu však skončilo jen několik lidí.

„Předsudečné trestné činy dopadají negativně nejen na oběti, kterých se přímo týká, co do jejich osobní zkušenosti a bezpečí. Vytváří také povědomí o ‚nás‘ a ‚nich‘. Rozdělují společnost dle diskriminačních kritérií – etnického původu, náboženství či sexuální orientace. To působí újmu příslušným komunitám a společnosti jako celku,“ řekla Aktuálně.cz Katya Andruszová, mluvčí Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Po dohodě mezi tímto úřadem, Nejvyšším státním zastupitelstvím a Justiční akademií tak vzniklo memorandum, jež má přispět k naplnění závazku České republiky jako jedné z 57 členských zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě chránit lidská práva. Přímým důsledkem memoranda je školení vybraných českých žalobců, aby důsledněji rozeznávali, vyhodnocovali a trestali zločiny z nenávisti.

Poslední kompletní zpráva ministerstva vnitra o extremismu za rok 2018 uvádí, že kriminalisté stíhali 177 lidí pro trestné činy z rasových, národnostních a jiných nenávistných motivů. Oproti roku 2017 jde o 49 lidí více. Jednotný přehled o aktuálním výskytu takových zločinů však neexistuje. Statistiky Nejvyššího státního zastupitelství a ministerstva spravedlnosti se vykazují podle okamžiku podané obžaloby či zastavení stíhání, zatímco policejní evidence odráží dobu spáchání skutku.

Více na https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zalobci-skoleni-hate-crime/r~f3f9c9a049a411ea9d020cc47ab5f122/

O ombudsmanovi se rozhodne v 2. kole, výsledek může ovlivnit pohrůžka Milionu chvilek

V prvním kole tajné volby veřejného ochránce práv nikdo neuspěl. K vítězství bylo třeba nadpoloviční většiny hlasů. Stanislav Křeček získal 66 hlasů, Vít Alexander Schorm 47 hlasů a Jan Matys 20 hlasů. Ke zvolení bylo potřeba 90 hlasů. Výsledek druhého kola může ovlivnit spolek Milion chvilek pro demokracii, který pohrozil demonstrací, pokud bude zvolen Stanislav Křeček.

Někdejšího zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka nominoval prezident Miloš Zeman. Senát nominoval vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse.

Více na https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/pred-volbami-ombudsmana-stoupa-nervozita-zadny-kandidat-neni/r~f7f404ac4d7e11ea80b50cc47ab5f122/

Tajná kampaň ve prospěch Číny. Zde je šest otázek, na které dosud chybí jasná odpověď

Sněmovna ve čtvrtek znovu odložila debatu o zřízení vyšetřovací komisi, která by prověřila mimo jiné snahy o manipulace ve prospěch Číny. Aktuálně.cz přináší analýzu nezodpovězených otázek ohledně tajné kampaně firmy Home Credit, která podle zjištění redakce platila za vylepšení obrazu rudé Číny v Česku. Které politiky podporovala? A pokračuje kampaň i nadále?

Úvěrová firma Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera skrytě prostřednictvím PR agentury podporovala rozsáhlou síť politiků, ekonomů či nezávisle se tvářících sinologů s cílem zlepšit obraz rudé Číny v Česku. Deník Aktuálně.cz přišel s tímto zjištěním v polovině prosince. Navzdory varování BIS před vlivovými operacemi ve prospěch komunistické mocnosti zaplatil Home Credit minimálně za 2000 hodin práce PR agentuře C&B Reputation Management.

Ve čtvrtek měli poslanci hlasovat, zda vytvoří speciální sněmovní vyšetřovací komisi, která by vliv zahraničních mocností v Česku zkoumala. Svou ideu po zjištěních Aktuálně.cz oživila poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. Pro jsou i Piráti. Zda ve sněmovně komise skutečně vznikne, ale zdaleka není jasné. Proti se staví ANO, KSČM či SPD. Nyní je ve hře varianta, že vznikne běžná komise, která bude řešit hybridní hrozby.

Na program by se mohla dostat i kauza Home Credit. On ani jí najatá agentura C&B pořád řadu zásadních věcí spojených s kauzou nevysvětlily. Aktuálně.cz přináší souhrn nejdůležitějších otázek, na které dosud chybí jasná odpověď.

Více na https://zpravy.aktualne.cz/domaci/politika/tajnou-kampan-ve-prospech-ciny-resi-snemovna-home-credit-jej/r~ea36352e41b711ea8776ac1f6b220ee8/

Do mezinárodní soutěže na nový památník holokaustu Romů a Sintů v Letech u Písku přišlo 41 návrhů. Zájem předčil očekávání pořadatelů

Do prvního kola mezinárodní krajinářsko-architektonické soutěže „Lety u Písku. Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách“ se přihlásilo 41 návrhů. Organizátoři zaznamenali velký zájem českých i zahraničních tvůrců. Mezi přihlášenými jsou například i architekti z Japonska.

„Byli jsme překvapeni zájmem českých i mezinárodních architektonických a krajinářských kanceláří o soutěž. Ve stanoveném termínu jsme obdrželi 41 návrhů prakticky z celého světa. I když je soutěž anonymní a obálky s kontaktními údaji budou otevřeny až po hodnocení poroty, z dokumentace kurýrů víme, že návrhy přišly z Anglie, Skotska, Německa, Španělska, Srbska, ale například i z Japonska.“ uvedl Petr Návrat, jednatel společnosti ONplan, která pro Muzeum romské kultury soutěž organizuje.

Porota soutěže, kterou vede architekt Josef Pleskot, zasedne k hodnocení návrhů v prvním únorovém týdnu. Zasedání poroty proběhne v prostorech Národní galerie Praha. Z došlých návrhů vybere sedm, které postoupí do druhého kola. Jejich autoři budou vyzváni, aby návrh dále rozpracovali. Vítězný návrh a celkové výsledky soutěže by tak měly být veřejnosti představeny v květnu.

„Do přípravy soutěže jsme vložili velké úsilí. Kromě pracovníků Muzea romské kultury se přípravy zadání účastnili zástupci pozůstalých po obětech tábora v Letech i Hodoníně a celá řada odborníků z řad historiků, romistů, architektů a krajinářů. Jsme rádi, že se podařilo vyhlásit soutěž, která vzbudila takový ohlas,“ řekla Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury.

V Letech vznikne nový památník obětem holokaustu Romů a Sintů v Čechách, na místě, kde během II. světové války stál tzv. „cikánský tábor“.

Součástí řešeného území je i prostor bývalého velkokapacitního vepřína, který byl na místě vystaven v 70. letech minulého století. Ten byl státem odkoupen v roce 2018 a je nyní ve správě Muzea romské kultury, které se stará o celý areál budoucího památníku, tedy včetně současné Kulturní památky Lety.

Nový památník a expozice by měly uctít památku obětí holokaustu Romů a Sintů, informovat, vzdělávat a podnítit diskusi o minulosti, ale zároveň o současné společenské situaci a zabývat se i tématy diskriminace menšin a lidských práv. Podrobné informace o soutěži a soutěžní podklady jsou přístupné na webových stránkách soutěže: www.novypamatniklety.cz.

Více na  http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/do-mezinarodni-soutez-na-novy-pamatnik-holokaustu-romu-a-sintu-v-letech-u-pisku-prislo-41-navrhu.zajem-predcil-ocekavani

Nejvyšší soud vrátil k dalšímu řízení spor o nošení hidžábu na střední zdravotnické škole v Praze

Spor se vedl kolem toho, že studentce vyznávající islám nebylo umožněno nosit muslimský šátek.  Při předchozím projednávání této věci v rámci soudní soustav dospěl odvolací soud k tomu, jak píše Nejvyšší soud, že omezení bylo odůvodněné tím, že škola má být neutrálním prostředím a povinná tolerance náboženských symbolů nemá v České republice zákonný podklad.

Nejvyšší soud se však s těmito závěry Městského soudu v Praze neztotožnil.  „Skutečnost, že způsob vázání hidžábu je v naší společnosti cizorodým prvkem, neznamená porušení norem společenského chování, mravnosti, respektive morálky,“ 

 „Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, tzn. především nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů,“ argumentuje soud.

„Zákaz nošení hidžábu nelze odůvodnit ani zájmem na ochraně veřejné bezpečnosti a pořádku, neboť samotné zahalení hidžábem nezvyšuje žádná bezpečnostní rizika. Nezakrývá obličej a neztěžuje tak identifikaci nositelky, ve vztahu k okolí nemůže vzhledem ke způsobu vázání šátku způsobit obavu například z ukrytí předmětů, kterými by mohli být ohroženi ostatní studenti nebo zaměstnanci školy,“ popisuje ve svém nálezu soud.

Více na https://denikn.cz/?post_type=dn_mpm&p=247742&preview=true&ref=mpm

30 let od sametové revoluce pohledem Táňi Fischerové – předsedkyně ČHV

Co se dalo/mělo, dle Vašeho názoru, udělat jinak/lépe po roce 1989?

Táňa Fischerová: Nedopustit vládu neoliberálů, věnovat se více ekonomice a rozkradení státního majetku. Věnovat více pozornosti sociálním věcem. Rozrušit staré vazby na Rusko a nedopustit nové na Čínu.

Jak se podle Vašeho názoru změnila Česká republika po roce 1989? Co se zlepšilo, co se naopak zhoršilo?

Táňa Fischerová: Česká republika určitě zkrásněla, domy se opravily, mnozí začali podnikat, lidé mohli cestovat a získali naději, že bude líp. Ta naděje však pomalu vychládala, když se ukázalo, že mnohé je jenom zdání a pouhá fasáda demokracie, že lidé o sobě nerozhodují tak, jak se domnívali rozhodovat.

Rozevřely se nůžky mezi bohatými a chudými a nastala velká sociální nerovnost, která je pro společnost třaskavá. Hanbou našeho vývoje je, že u nás žijí a umírají lidé na ulici, šílené exekuce, nedostatek sociálních bytů, atd.

Více na https://www.ceske-volby.cz/2019/11/04/30-let-od-sametove-revoluce-tana-fischerova/

Šimůnková se stává zástupkyní ombudsmanky. Volba je i terčem kritiky

Poslanci napotřetí zvolili novou zástupkyni veřejné ochránkyně práv. Do funkce vybrali bývalou zmocněnkyni vlády pro lidská práva Moniku Šimůnkovou. Ta se přitom před třemi lety na Úřadu vlády dopustila nezákonné diskriminace.

Poslanecké sněmovně se na třetí pokus podařilo zvolit novou zástupkyni veřejné ochránkyně práv. Stala se jí právnička a členka Výboru pro práva dítěte při Radě vlády pro lidská práva Monika Šimůnková, která se v době svého dřívějšího působení na Úřadu vlády podle soudu dopustila diskriminace své podřízené. Ve funkci nahradí bývalého poslance ČSSD a právníka Stanislava Křečka.

„Nejsem aktivisticky zaměřená, ale ani klasická úřednice. Lidským právům se věnuji takřka dvě desetiletí. Dělám to ráda, jde o moji srdeční práci. Ani za ty dlouhé roky jsem zcela neztratila počáteční ideály a iluze. Věřím v klidné a racionální jednání,“ předeslala Šimůnková při svém dřívějším vystoupení v Senátu.

Za svůj vzor pokládá prvního českého ombudsmana a všeobecně respektovaného právníka Otakara Motejla. Ten do úřadu nastoupil při jeho vzniku v roce 2000 a setrval po necelá dvě šestiletá funkční období. Motejlovi se podařilo funkci veřejného ochránce práv vydobýt široké uznání i mezi některými dřívějšími kritiky. Jeho práci ukončilo v roce 2010 úmrtí po náhlé nemoci.

Šimůnkovou v tajné volbě podpořilo devětaosmdesát ze 173 hlasujících poslanců. Protikandidátku, právničku, signatářku Charty 77 a hlavní inspektorku ochrany lidských práv ministerstva obrany Lenku Marečkovou, upřednostnilo devětadvacet zákonodárců. Hlasování ve Sněmovně nevzbudilo výraznější zájem a do tématické rozpravy se nikdo nepřihlásil.

Spolupráci Šimůnkové se stávající ombudsmankou, Annou Šabatovou, může poznamenat kauza z roku 2016. Tehdy Šimůnková bez udání důvodu odvolala z funkce na Úřadu vlády odbornici na problematiku genderové rovnosti a diskriminace Pavlu Špondrovou, a to pouhé dva dny předtím, než úřednice nastoupila na mateřskou dovolenou.

Špondrová označila vyhazov za diskriminační a rozhodla se s Úřadem vlády soudit. Šimůnková kritiku odmítla a tvrdila, že podřízenou odvolala kvůli nespokojenosti s její prací a načasování je čistě náhodné. Pravomocný rozsudek padl až letos na jaře, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 konstatoval, že „se [Špondrovou] bylo zacházeno znevýhodňujícím způsobem“ a nařídil Úřadu vlády omluvu a proplacení soudních výloh.

Špondrové se proti Úřadu vlády mezi prvními zastala právě Šabatová. Ta si z titulu ombudsmanky vyžádala ke spornému odvolání vysvětlující stanovisko a následně označila za očividné, že se instituce skutečně dopustila diskriminace. „Je na první pohled patrné, že důvodem bylo mateřství stěžovatelky,“ uvedla tehdy ochránkyně práv.

Na volbu zástupkyně v blízkých měsících naváže i výběr nového ombudsmana. Šabatové totiž končí mandát v polovině února. Veřejného ochránce práv sice vybírá hlasováním Poslanecká sněmovna, jména čtyř kandidátů ale vzejdou od prezidenta a Senátu.

Preference horní a dolní komory parlamentu se mohou lišit. Očekává se, že přinejmenším vládní ANO bude chtít Šabatovou nahradit bývalou ministryní spravedlnosti a stávající zmocněnkyní vlády pro lidská práva Helenou Válkovou (ANO). Její jméno by ale musel zřejmě navrhnout Hrad, protože Koalice v Senátu nedrží ani čtvrtinu křesel.

Více na http://denikreferendum.cz/clanek/30460-simunkova-se-stava-zastupkyni-ombudsmanky-volba-je-i-tercem-kritiky

Další příspěvky

Všechny publikované příspěvky naleznete zde.