Přečetli jsme za vás

Evropská unie potrestala čtyři čínské činitele za porušování práv Ujgurů

Mezi potrestanými činiteli je šéf bezpečnostního úřadu Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang Čchen Ming-kuo, bývalý předák vládnoucí komunistické strany v této oblasti Ču Chaj-lun a dva další přední činitelé provincie Wang Ťün-čeng a Wang Ming-šan. Všem EU zmrazí majetek a nebudou smět cestovat na její území.

Potrestána byla i čínská společnost odpovědná za fungování detenčních center, v nichž jsou podle mnoha svědectví a dalších důkazů Ujguři vystavováni mučení, nucené práci a ženy nucené sterilizaci.

Unijní diplomacie konstatovala, že potrestaní hráli „aktivní roli při vytváření a zavádění čínské politiky v Sin-ťiangu, která mezi jiným zahrnuje rozsáhlé svévolné zatýkání, rozsáhlé sledování, indoktrinaci, ponižující zacházení stejně jako porušování svobody náboženství či vyznání“.

„Chtěli bychom, aby bylo mezinárodním pozorovatelům umožněno navštívit tento region. (…) Z našeho pohledu je situace skutečně vážná,“ řekl po jednání ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Spolu s kolegy z dalších unijních zemí hovořil i s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou, která by chtěla situaci v provincii zhodnotit osobně. Čína ovšem zahraniční pozorovatele do Sin-ťiangu odmítá pouštět.

V rámci koordinovaného postupu západních zemí v souvislosti s počínáním Pekingu v Sin-ťiangu vyhlásila sankce proti čtyřem čínským činitelům a jedné stavební firmě také Británie. Podle agentury Reuters to oznámil poslancům britské Dolní sněmovny ministr zahraničí Dominic Raab.

Symbolické sankce, které mají smysl

Evropské země se shodly na vůbec prvních postizích za porušování lidských práv v Číně od masakru demonstrujících studentů na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989. V reakci na něj zakázalo tehdejší evropské společenství vývoz zbraní do Číny, který platí dodnes. 

Podle zpravodajky ČT v Asii Barbory Šámalové jde sice jen o symbolické sankce, ale smysl mají. „Čtyři představitelé jsou velmi málo, nebude to mít dopad na čínskou ekonomiku, ani to nezmění politiku Číny. Ale jsou to první evropské sankce proti Číně od roku 1989, od krveprolití na náměstí Nebeského klidu, takže symbolický význam určitě mají,“ uvedla. 

Řada západních zemí je přesvědčena, že čínský režim v táborech v provincii Sin-ťiang nelidsky zachází s tisícovkami lidí. Peking to popírá, mezinárodním pozorovatelům však přístup povolit nechce.

Pro unijní země je Čína zásadním obchodním partnerem a k lidskoprávním sankcím přes mnohdy hlasité odsuzování přístupu komunistické vlády k vlastním obyvatelům a specificky Ujgurům, Hongkongu či Tibetu EU v posledních desetiletích nesáhla. Peking již dopředu evropské země proti chystanému kroku, který musí ministři stvrdit jednohlasně, varoval.

Více na https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3286780-staty-eu-potrestaji-za-vojensky-puc-v-myanmaru-jedenact-lidi-rekl-borrell

Staroměstské náměstí pokrylo 25 tisíc křížů

Dnes uplynul rok ode dne, kdy v Česku zemřel první člověk s nemocí covid-19. Od té doby v souvislosti s nákazou zemřelo téměř 25 tisíc lidí. V celé zemi se dnes v poledne rozezněly kostelní zvony na památku obětí. Oběti epidemie symbolicky připomněly i tisíce bílých křížů namalovaných na dlažbě pražského Staroměstského náměstí. Praha nechá na památku obětí zhasnout i Petřínskou rozhlednu.

K iniciativě se připojila i Česká biskupská konference. „V té rychlosti je potřeba se zastavit. Protože každý lidský život je drahý a zaslouží si, abychom se důstojně rozloučili,“ sdělil generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Zvony se tak rozezněly na většině míst republiky. Někde se lidé modlili, jinde se zastavovali, nebo přinášeli svíčky.

Více na https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3287152-rok-od-prvni-obeti-covidu-19-ceskem-znely-zvony-staromestske-namesti-pokrylo-25-tisic#articlewithopenedgallery

Školy mají podle ministerstva školství usilovat o zapojení všech dětí do výuky na dálku

Školy by se podle ministerstva školství měly snažit zapojit do výuky na dálku všechny žáky a těm, kteří mají s distančním vzděláváním problémy, by měly pomáhat prostřednictvím individuálních konzultací. Pokud se dítě výuky na dálku neúčastní, má škola zjistit proč, případně se obrátit na neziskové organizace či sociální odbor. Úřad to doporučil v metodice, kterou rozeslal ředitelům škol. Materiál obsahuje mimo jiné i doporučení k duševnímu zdraví.

Školní inspekce informovala, že rok od prvního přechodu škol na výuku na dálku zůstává v ČR bez techniky pro výuku on-line 50 000 dětí a kolem 10 000 se zřejmě neúčastní distančního vzdělávání vůbec. Podle ministerstva je proto třeba, aby se školy na tyto žáky zaměřily při poskytování individuálních konzultací. Nabízet je podle ministerstva mají v takové formě, aby byly dostupné všem bez rozdílu a aby měly patřičný efekt. Může se jednat o telefonické hovory, chat, e-maily či osobní konzultace v souladu s aktuálně platnými protiepidemickými nařízeními, vyjmenoval úřad.

Vyučující, kteří konzultace poskytují, by podle jeho doporučení mělo vedení školy odměnit v platu. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) připomněl, že se letos ve školách opět zvýšily peníze na nenárokové složky výdělků. Využívání konzultací a množství zapojených žáků chce podle něj ministerstvo začít sledovat víc a pravidelně. Dodal, že o spolupráci v tom požádal školní inspekci.

Pokud se žák do distanční výuky nezapojuje, i když má potřebnou techniku, má škola podle ministerstva rodinu kontaktovat telefonem či zprávou, zjistit důvody absence a pomoct případný problém odstranit. „Pro komunikaci se zákonnými zástupci žáků, které je obtížné do distančního vzdělávání zapojit, doporučujeme využít také neziskové organizace zabývající se podporou socio-ekonomicky či kulturně znevýhodněných rodin nebo se obrátit na sociální odbor,“ uvedl úřad.

Předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková dnes uvedla, že školy se na pomoc sociálního odboru či neziskových organizací spoléhat nemohou. Systém podpory by podle ní měl spočívat spíš na spolupráci ministerstva a obcí s řediteli škol.

Ministerstvo ve svém aktuálním doporučení kromě jiného také připomnělo, že výuka on-line by neměla být v rozsahu běžného rozvrhu a měla by se kombinovat se samostatnými úkoly. Například v prvních až třetích třídách by měly být on-line hodiny rozděleny maximálně do dvou půlhodin za den a ve čtvrté a páté třídě do tří půlhodin. Vhodné je podle úřadu rozdělení žáků na menší skupiny s důrazem na jejich aktivní zapojení.

Podle ministerstva je nyní potřeba, aby se učitelé zaměřili i na podporu psychické pohody dětí. O možném ohrožení dítěte se vyučující mohou anonymně zdarma poradit na lince psychologické pomoci Národního pedagogického institutu nebo třeba na Lince bezpečí, dodal úřad.

Více na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/skoly-maji-podle-ministerstva-skolstvi-usilovat-o-zapojeni-vsech-deti-do-vyuky-na-dalku

Příjemci sociálních dávek nebudou muset dokládat příjmy pro druhé čtvrtletí

Příjemci některých sociálních dávek nebudou muset úřadům práce dokládat za první čtvrtletí své příjmy nebo náklady na bydlení. Úředníci nebudou příspěvky na bydlení a na péči a přídavky na dítě přepočítávat, lidé budou dostávat podpory v dosavadní výši. Cílem vládní předlohy, který dnes hladce schválil Senát, je omezit kvůli koronavirové krizi osobní kontakt klientů s úředníky.

Předloha se podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) netýká nových žádostí o dávky. Lidé je budou moci podávat i nadále. Změny nebudou mít dopady na státní rozpočet, uvedla ministryně. Návrh zákona nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Obdobný zákon platil už loni na jaře a také na podzim. Opatření také mělo ulevit úřadům práce, které měly výpadek počtu pracovníků. Řada úřednic a úředníků byla totiž na ošetřovném, na nemocenské nebo v karanténě.

Lidé, kteří pobírají některé dávky, musí úřadům práce v běžné situaci dokládat své příjmy a další skutečnosti každé tři měsíce. Potřebné dokumenty musí dodat za skončené čtvrtletí do konce prvního měsíce dalšího kvartálu. Pokud to neudělají, vyplácení pomoci od státu se zastaví. Pokud by potvrzení neposkytli ani do konce daného čtvrtletí, o dávku by přišli. Podklady úředníci přezkoumávají a podle nich výši příspěvků či přídavku upraví.

Sněmovna do předlohy vložila pozměňovací návrh, podle kterého bude informační systémy o důchodech a nemocenské dál provozovat Česká správa sociálního zabezpečení. Úprava ruší platné, ale dosud neúčinné ustanovení, podle kterého mělo k lednu převzít provoz těchto registrů ministerstvo práce a sociálních věcí.

Více na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/prijemci-socialnich-davek-asi-nebudou-muset-dokladat-prijmy-pro-druhe-ctvrtleti

Očkovací pasy nesmějí být prostředkem diskriminace

Takzvané očkovací pasy, jejichž návrh připravuje Evropská komise, nesmějí být podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka prostředkem diskriminace. Podle chorvatského deníku Jutarnji list to šéf české diplomacie řekl v úterý při návštěvě u českých krajanů v Daruvaru, kde zahájil dvoudenní pracovní cestu do Chorvatska.

„Je pro nás důležité, aby to bylo pro občany co nejjednodušší, aby se zajistila velká ochrana osobních údajů, a stejně tak chceme, aby očkovací pas nebyl nějakým prostředkem diskriminace lidí, kteří se nemohou očkovat,“ citoval Jutarnji list vyjádření Petříčka.

Evropská komise chce předložit návrh takzvaných očkovacích pasů. Zejména jihoevropské státy, které spoléhají na letní návrat turistů, chtějí, aby EU co nejdříve připravila kritéria pro jednotné digitální osvědčení, na jehož základě budou moci lidé očkovaní proti covidu-19 bez testů, karantén či dalších podmínek cestovat mezi unijními zeměmi.

Podle komisařky pro vnitřní záležitosti Ylvy Johanssonové by mělo jít o digitální certifikát, v němž bude zaznamenán negativní PCR test, důkaz o tom, že dotyčná osoba má protilátky nebo že je očkována vakcínou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Více na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/ministr-petricek-ockovaci-pasy-nesmeji-byt-prostredkem-diskriminace

Pracovní skupina k dopadům covidu-19 vyjádřila znepokojení nad současnou situací ve vztahu k rodinám

Pracovní skupina Rady vlády pro rovnost žen a mužů k dopadům pandemie covid-19 na rovnost žen a mužů upozornila na špatnou situaci rodin během epidemie a varovala před narůstajícím konfliktem uvnitř společnosti. Situace rodin z hlediska psychického, sociálního i ekonomického je alarmující, a proto doporučuje skupina čtyři opatření, která by měla Rada vlády a zejména vláda zvážit.

Pracovní skupina vyzývá Radu vlády pro rovnost žen a mužů a vládu k následujícím krokům:

A.           Vytvořit jednotnou komunikaci ohledně pandemie napříč ministerstvy s cílem, aby výsledná sdělení byla jednotná. Dezinformační weby profitují z informačního chaosu a nejistoty a je nutné s nimi počítat.

B.            Vytvoření jasné a epidemiologicky udržitelné strategie návratu dětí do škol. Jasná komunikace plánu otvírání škol podle předem definovaných indikátorů, které by byly pochopitelné a předvídatelné pro širší veřejnost, tj. rodiče i pracovníky a pracovnice ve školství.

C.            Vytvoření národní testovací strategie na covid-19 pro pracovníky a pracovnice ve školství a pro žáky, žákyně, studenty a studentky. Cíl testování by měl spočívat v zabránění vzniku ohnisek nákaz ve školách, včasný záchyt nakažených a zajištění plynulého chodu škol. Stejně tak je třeba zajistit strategii očkování pracovníků a pracovnic ve školství.

D.           Vytvořit opatření tak, aby náklady spojené se snížením reprodukčního čísla byly ve společnosti rozloženy rovnoměrněji. Konkrétně důsledněji kontrolovat protiepidemická opatření v průmyslových podnicích tak, aby se tam nešířila nemoc covid-19. Výsledek by měl být takový, že děti se vrátí do škol dříve, jelikož se bude více omezovat přenos v průmyslových podnicích. Podobně navrhujeme, aby opatření zvýšila motivaci firem, aby více využívala práci na home office. Z existujících průzkumů  vyplívá, že se využívání práce z domova je výrazně pod jarními hodnotami. 

Více na https://www.vlada.cz/cz/ppov/rovne-prilezitosti-zen-a-muzu/aktuality/pracovni-skupina-k-dopadum-covidu-19-vyjadrila-znepokojeni-nad-soucasnou-situaci-ve-vztahu-k-rodinam-187053/

VOP vydal doporučení ohledně kontaktů dětí v pěstounské péči s rodiči

I. Dítě v pěstounské péči má právo na pravidelný kontakt s rodiči, sourozenci a osobami mu blízkými (příbuznými i nepříbuznými), ledaže soud rozhodl jinak.

II. Na podmínkách a četnosti styku dítěte s rodiči i dalšími osobami by se měli primárně dohodnout pěstouni a rodiče. Pokud se tyto strany nemohou dohodnout, jedině soud může o podmínkách a četnosti styku rozhodnout.

III. Nastavení jakýchkoliv překážek v kontaktu dítěte s rodiči s odkazem na adaptaci dítěte v pěstounské rodině nemá oporu v zákoně.

IV. OSPOD musí aktivně monitorovat, zda a jak probíhají kontakty dítěte s rodiči. Aktivitu v této oblasti nemůže zcela přenést na doprovázející organizaci pěstounů [§ 48 odst. 2 písm. d) zákona o sociálně-právní ochraně dětí].

V. Doprovázející organizace pěstounů nemohou jakkoliv zasahovat do práva dítěte na kontakt s rodiči. Nemohou realizaci styku podmiňovat svojí osobní asistencí, určovat, kde a za jakých podmínek bude kontakt probíhat.

VI. O asistovaném kontaktu rodičů s dítětem musí vždy rozhodnout soud a nelze k němu přistupovat jako k trvalému řešení. Pokud OSPOD dojde k závěru, že aktuální soudní úprava situaci dítěte nevyhovuje (asistence není nezbytná, nebo naopak je potřeba přistoupit k jinému opatření), musí o tom informovat soud formou podnětu.

https://eso.ochrance.cz/Nalezene/Edit/8788

Další příspěvky

Všechny publikované příspěvky naleznete zde.