Kritika přístupu současné vlády k otázce lidských práv

V březnu došlo k ukončení činnosti vládní zmocněnkyně pro lidská práva a zároveň náměstkyně pro řízení Sekce pro lidská práva na Úřadu vlády ČR Martiny Štěpánkové. Jelikož je její pozice nyní neobsazena, obávají se někteří, že by tento krok mohl vést k zrušení Sekce pro lidská práva na Úřadu vlády.

Nejistá situace nastává také pro Agenturu pro sociální začleňování, která je součástí Sekce pro lidská práva. Agentura je jediným vládním nástrojem, který desítkám obcí a měst po celé republice pomáhá řešit problémy sociálního vyloučení. Dle předsedy vlády Andreje Babiše bude Agentura, resp. Odbor pro sociální začleňování Úřadu vlády patrně ke konci roku 2019 převeden pod Ministerstvo pro místní rozvoj.

„Doufáme, že převod Agentury nebude znamenat její postupný zánik. Financování do budoucna totiž není zajištěné. Příjmy Agentury jsou nyní ze tří čtvrtin tvořeny dotacemi z evropských fondů. Projekty však skončí v roce 2022 a předseda vlády nás neinformoval o tom, jak zajistí financování, aby Agentura nepřišla o desítky odborníků a kontinuitu, „uvedla 1. místopředsedkyně Pirátů, Olga Richterová.

Zástupci strany Pirátů také poukazují na to, že po zrušení funkce ministra pro lidská práva byla Rada vlády pro lidská práva svolána jejím předsedou Andrejem Babišem až na 11. března 2019, což znamená dva roky poté, co zasedala naposledy. 

Výhrady k přístupu vlády k otázce lidských práv zaznívají v posledních době také například z OSN, z Evropské komise nebo i z Českého helsinského výboru, který zaslal premiérovi dopis.     

Více na: https://zpravy.denikplus.cz/domaci/1069-lidska-prava-jsou-na-vedlejsi-koleji-obavaji-se-pirati.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=denni-tisk

Komentáře jsou zakázány.