Kampaň DOMA poukazuje na nedostatek mobilních hospiců

Kampaň DOMA, která byla součástí týdne pro mobilní hospice, upozorňuje na nedostatek mobilních hospiců. V některých oblastech České republiky schází tato zařízení úplně. Zlepšit tuto skutečnost by mohl například nový dotační program, který ministerstvo zdravotnictví plánuje vypsat do půlky listopadu.

Kampaň DOMA informuje rovněž o možnosti strávit svou závěrečnou část života v domácím prostředí. „Aby to období nebylo o tom, že se čeká na smrt, ale o tom, že je tu nějaký úsek života, který chceme naplnit – životem ještě. I kvůli tomu jsme spustili kampaň DOMA,“ vysvětlila ředitelka mobilního hospicu Ondrášek Bronislava Husovská.

Od ledna 2018 platí specializovanou péči pojišťovny. I když to mělo za následek rozvoj této služby, stále v některých oblastech tento typ zařízení chybí.  „Třeba oblast Rakovnicka není vůbec pokryta a Kladensko má jeden malý hospic,“ uvedla předsedkyně Fóra mobilních hospiců Monika Marková.

Jelikož ale pojišťovny platí jen zdravotní péči, která představuje pouze polovinu nákladů, je nutno zbytek financovat z dotací a darů. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje nový dotační program, který plánuje vypsat do poloviny listopadu. „Program je hrazen z evropských fondů a je určen na profesionalizaci mobilní hospicové specializované péče – ty peníze jsou určené nejen na školení zdravotníků, ale také na platy,“ vysvětlila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Více na http://www.dustojnestarnuti.cz/clanky/kampan-upozornuje-na-moznost-umirat-mezi-blizkymi-mobilnich-hospicu-je-stale-nedostatek/

Komentáře jsou zakázány.