Kameny v ulicích Prostějova připomenou židovské oběti

V ulicích Prostějova budou rozmístěny kameny zmizelých na vzpomínku tragického osudu židovských dětí z Prostějova, které byly za druhé světové války zavražděny nacisty. V Prostějově žila do 19. století významná židovská komunita a jsou tam pochováni například předkové filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.

 „První pětice kamenů bude uložena v ulici Křížkovského, druhá pak v dalších lokalitách. Jeden z kamenů zmizelých chceme umístit také do někdejších židovských uliček, kde stál dům pradědečka člena našeho spolku, pana Jindřicha Mayera,“ uvedl předseda spolku Hanácký Jeruzalém, Michal Šmucr.

Spolek Hanácký Jeruzalém se také zasloužil o instalaci pamětní desky obětem holocaustu na budově prostějovského nádraží. To je známo tím, že z něho bylo v roce 1942 transportováno několik tisíc obyvatel do koncentračních táborů.

V Prostějově se také nacházel židovský hřbitov, který byl ale za dob německé okupace zničen. Na místě hřbitova, kde stále leží ostatky téměř 2000 židovských obyvatel, je nyní park a parkoviště. Židovská nadace Kolel Damesek Eliezer se snaží místo bývalého hřbitova rehabilitovat, zatím se ale nemůže s radnicí dohodnout na podobě pietní úpravy.

Zdroj: http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/v-prostejove-budou-prvni-kameny-pripominajici-osudy-zidu

Komentáře jsou zakázány.