Ida Kelarová: Trvám na tom, že policie po zavolání na linku 158 nepřijela. Dětem nepomáhala, ani je nechránila

Ida Kelarová nesouhlasí s některými závěry kontroly Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje a je šokována způsobem, jakým policie vnáší zmatek do toho, jak bylo oznámeno agresivní a rasistické chování jiřetínského občana vůči účastníkům letní umělecké školy Romano drom, konané 30. 7. – 13. 8. v Jiřetíně pod Jedlovou ve spolupráci se světoznámou Českou filharmonií.

„Trvám na tom, že policie naše oznámení na linku 158 nepřijela prošetřit,“ řekla Ida Kelarová serveru Romea.cz. „Policie se podle nás snaží celou věc zamlžit a znejasnit tak, aby lidé začali mít v celém případu zmatek a přestali se o něj zajímat. Ale minimálně já osobně chci dostat – nejen jako osoba zodpovědná za desítky dětí ze sboru Čhavorenge, ale také jako občanka České republiky – vysvětlení, proč policie na mé zavolání na linku 158 nepřijela?“ dodala Kelarová.

Shrňme události. Průběh letní umělecké školy Romano drom, která se konala v rekreačním areálu „Pod Jedlovou“, narušil muž ze sousedního domu dvěma incidenty. Při prvním – ve čtvrtek 4. srpna – vystřelil soused do vzduchu, když se děti vracely z táborové hry – hledání pokladu. „Bylo to kolem 21:30 a děti se vracely po veřejné cestě kolem sousedova domu,“ říká Kelarová. Podle ní byly „děti pochopitelně bujaré, takže výskaly, samotné proběhnutí kolem sousedova domu ovšem trvalo asi minutu. Ten pán na ně ovšem vylítl a začal na ně pokřikovat: ‚Vy černý cigáni běžte do …‘, a podobná hesla. Pak vystřelil do vzduchu.

Soused podle Kelarové vystřelil ještě třikrát, a to v sobotu 6. srpna kolem 8:30, a následně vnikl do areálu rekreačního zařízení, kde rasisticky urážel Desideria Duždu a snažil se vyprovokovat rvačku.

Kelarová, jak již uvedla v dřívějším rozhovoru pro server Romea.cz netvrdila, nevolala policii po prvním incidentu ve čtvrtek 4. srpna. „S ostatními dospělými spolupracovníky jsme se rozhodli incident s policií neřešit; nechtěli jsme dětem kazit krásný a radostný večer – pocit, že na osmihodinové cestě za pokladem dokázaly něco, co by si nikdy ani nepředstavily – tím, že by přijela policie a do noci by děti a vedoucí vyslýchala. To jsme ještě žili s představou, že by policie po nahlášení takovéhoto incidentu přijela,“ vysvětlila Ida Kelarová.

Kelarová se domnívá, že právě v této věci se policie snaží celou věc zamlžit. „Policie ústy své mluvčí říká, že nezaznamenala žádné volání z Jiřetína pod Jedlovou na linku 158 od 4. srpna večer do 9:27 dne 6. srpna. To je jistě pravda… Ale podstatné pro celou věc je – a nechápu, proč to Policie neuvede – že my jsme na linku 158 volali právě až v sobotu 6. 8. po 9:30! Proč policejní mluvčí uvádí čas volání zrovna ,do 9:27 hodin dne 6. srpna 2016ʻ? Proč ne třeba do 10.00? Asi proto, že jinak by už náš telefonát na linku 158 musela zcela jednoznačně zmínit,“ myslí si Ida Kelarová.

Ve vyjádření policie o výsledcích kontroly se také nezmiňují okolnosti, za kterých Ida Kelarová linku 158 použila. Po sobotním ranním incidentu – po třech výstřelech a napadení Desideria Duždy – odjel majitel rekreačního zařízení, který podle Kelarové slíbil všechny konflikty se sousedem řešit, do Varnsdorfu na policii, aby alarmující jednání souseda oznámil. Když však chtěla s policistou přes telefon majitele mluvit Ida Kelarová, ten ji odbyl větou „máme své postupy“a hovor bez vysvětlení ukončil. Teprve po tomto „nezájmu varnsdorfské Policie nám celý incident pomoct skutečně řešit“ se Ida Kelarová obrátila na linku 158. „Policie má ve štítu heslo ,pomáhat a chránitʻ. Možná. Ovšem varnsdorfská Policie se tím neřídí. Ta nám ani nepomohla, ani nás nepřijela ochránit. Jen nám sdělila, že má svoje postupy. Ráda bych Policii věřila, ale je možné mít důvěru po této zkušenosti?“ptá se Kelarová.

Více na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/ida-kelarova-trvam-na-tom-ze-varnsdorfska-policie-po-zavolani-na-linku-158-neprijela-detem-nepomahala-ani-je-nechranila

Komentáře jsou zakázány.