GIBS zadržela šéfa litoměřické věznice Líbala. Je podezřelý z korupce a vydírání současného ředitele Vězeňské služby

Generální inspekce bezpečnostních sborů dnes zadržela ředitele litoměřické věznice a bývalého ekonomického náměstka Vězeňské služby Tomáše Líbala. Je podezřelý z korupce a vydírání současného ředitele Vězeňské služby Pavla Ondráška. Ten se podle své mluvčí Hany Löffelmannové obrátil na policii.

Podle ředitele Vězeňské služby je případ velmi rozsáhlý. Kolika a jakých zakázek se údajná korupce týká, ale prozradit nechtěl:  „Řekl bych k tomu jen to, že se to týkalo zakázek, které na generálním ředitelství běžely, ale i zakázek budoucích.“  Ondrášek také řekl, že se ho už při jeho nástupu do funkce snažil někdo zdiskreditovat. Konkrétně naznačil, že mu prý Líbal sliboval, že zastaví mediální kampaň proti němu, pokud ho Ondrášek vrátí zpět na post náměstka. Jako bonus mu prý bylo přislíbeno několik milionů jako provize. Od koho přesně měly peníze být, ale Ondrášek nechtěl říct.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán za hnutí ANO doufá, že se kauza co nejdříve vyřeší:  „Pokud se nějakými protiprávními způsoby vyváděly prostředky z Vězeňské služby, tak využijeme všech dostupných nástrojů k tomu, abychom je získali zpátky od těch, co je vzali.“

Líbal skončil ve funkci ekonomického náměstka generálního ředitele Vězeňské služby loni v srpnu. Jeho šéf Pavel Ondrášek místo zrušil v rámci reorganizace řízení sboru.

Případy korupce ve Vězeňské službě nejsou tak časté. Naposledy v roce 2009 byl z přijímání úplatku obviněn náměstek ředitelky věznice v Kuřimi na Brněnsku Rostislav Coloň. Údajně za vysokou odměnu nabídl jednomu z vězňů nadstandardní výhody. Za to šel na dva roky do vězení.

Více na http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/gibs-zadrzela-sefa-litomericke-veznice-libala-je-podezrely-z-korupce-a-vydirani–1523345

Komentáře jsou zakázány.